Zasady dynamiki

ierwsza zasada dynamiki zwana jest także pierwszym prawem Newtona, albo zasadą bezwładności.
Mówi ona, jak zachowuje się ciało, gdy nie działają na nie żadne siły, lub gdy działanie tych sił równoważy się, czyli kiedy wartość siły wypadkowej wynosi 0.Bezwładność jest to skłonność ciała do zachowania poprzedniego stanu ruchu, tzn. kierunku, zwrotu i szybkości ruchu.
Jeśli wypadkowa sił działających na ciało jest równa zeru, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.
Pierwsza zasada dynamiki: Jeśli na ciało nie działa żadna siła lub gdy działające siły równoważą się (siła wypadkowa jest równa zeru), to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Druga zasada dynamiki, zwana także drugim prawem Newtona mówi o zachowaniu się ciała, na które działa stała siła.
Jeśli na ciało działa stała siła, to ciało porusza się ruchem jednostajnie przyspieszonym. Przyspieszenie ciała jest wprost proporcjonalne do działającej siły. Stosunek siły do przyspieszenia jest stały dla danego ciała i nazywany jest masą ciała.
Masa jest miarą bezwładności ciała.
Wzór:
Druga zasada dynamiki: Przyspieszenie nabyte przez ciało wskutek działania stałej siły jest wprost proporcjonalne do wartości siły i odwrotnie proporcjonalne do masy ciała.
Z drugiego prawa dynamiki można wyprowadzić wzór na siłę:
F = m a
Siła jest równa iloczynowi masy ciała i przyspieszenia nadanego tej masie.
Jednostką siły jest niuton (N).
Wzór:
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Trzecia zasada dynamiki (trzecie prawo Newtona) mówi, gdzie jest źródło siły. Otóż źródłem siły działającej na ciało jest zawsze inne ciało. Ciała zawsze działają na siebie wzajemnie, co nazywamy akcją i reakcją lub działaniem i przeciwdziałaniem.
Trzecia zasada dynamiki: Jeśli ciało A działa na ciało B pewną siłą, to ciało B działa na ciało A siłą o takiej samej wartości oraz kierunku, lecz o przeciwnym zwrocie.

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

Trzy zasady dynamiki Newtona

Zasady dynamiki Newtona

Wstęp
Zestaw trzech zasad dynamiki, podany przez angielskiego fizyka Izaaka Newtona był odkryciem o niezwykłym znaczeniu dla rozwoju całej ludzkości. Właściwie trudno jest znaleźć jakikolwiek inny...

Fizyka

Zasady Dynamiki Newtona

Pierwsza i druga zasada dynamiki Newtona w oryginalnym wydaniu Principia Mathematica z 1687 roku.Zasady dynamiki Newtona - trzy zasady leżące u podstaw mechaniki klasycznej sformułowane przez Isaaca Newtona i opublikowane w Philosophiae Naturalis...

Fizyka

Podaj po 1 przykładzie: I zasady dynamiki Newtona II zasady dynamiki Newtona II zasady dynamiki Newtona.    Błagam!! Odwdzięcze się. ;)

Podaj po 1 przykładzie: I zasady dynamiki Newtona II zasady dynamiki Newtona II zasady dynamiki Newtona.    Błagam!! Odwdzięcze się. ;)...

Fizyka

PODAJ PO TRZY PRZYKŁADY: I Zasady Dynamiki Newtona II Zasady Dynamiki Newtona III Zasady Dynamiki Newtona PROSZĘ NA JUTRO !!!

PODAJ PO TRZY PRZYKŁADY: I Zasady Dynamiki Newtona II Zasady Dynamiki Newtona III Zasady Dynamiki Newtona PROSZĘ NA JUTRO !!!...

Fizyka

Podaj A)treść 1 zasady dynamiki Newtona B)treść 2 zasady dynamiki Newtona C)treść 3 zasady dynamiki Newtona D) definicję 1 niutona

Podaj A)treść 1 zasady dynamiki Newtona B)treść 2 zasady dynamiki Newtona C)treść 3 zasady dynamiki Newtona D) definicję 1 niutona...

Fizyka

Zasady dynamiki Newtona

Trzy prawa leżące u podstaw mechaniki klasycznej sformułowane przez Isaaca Newtona i opublikowane w Philosophiae Naturalis Principia Mathematica w 1687 roku.
W mechanice kwantowej nie mają zastosowania, w mechanice relatywistycznej obowiązu...