Mit o Labdakidach - streszczenie.

Labdakos był synem Polidora i Nykteis,wnukiem Kadmosa. Zapoczątkował ród Lablakidów,jego synem był Lajos,wnukiem Edyp. Jak król późno objął teren Teb,prowadził wojnę z Pandonimem,władcą Aten. Mianem Labdakidów określono słynne postaci tebańskie :
-Edypa
-Polinejesa
-Etoklesa
-Antygonę
-Ismenę

Pewnego dnia Lajosowi,synowi Labdakosa wyrocznia Delficka przepowiedziała (w następstwie gniewu Bogów) ,że zabije go własny syn,który następnie poślubi swoją matkę. Gdy zatem Lajosowi i Jokaście urodził się syn,ojciec skazał go na śmierć poprzez porzucenie dziecka na górskim pastwisku. Sługa Polibos wyznaczony do tego czynu zlitował się nad niemowlakiem i usynowił go wraz z żołą Merope,nadali mu imię Edyp,wychowali w nieświadomości pochodzenia. Edyp jako dorosły mężczyzna udał się do wyroczni,by rozwiała wątpliwości co do jego pochodzenia. Dowiedział się,że zabije ojca i poślubi matkę. Postanowił nie wracać do rodzinnego miasta,wędrował po Grecji,gdzie w górach spotkał Lajosa,pokłócił się z nim i zabił. Wypełnia się pierwsza cześć przepowiedni. Następinie Edyp uwolnił Teby od Sfinksa,za co otrzymał nagrodę w postaci ręki królowej Jokasty ,czyli poślubił matkę. Ich rządy były bardzo szczęśliwe,mieli czworo dzieci. Edyp domyślał się,że sam jest mordercą,gdy prawda wyszła najaw Jokasta popełniła samobójstwo. Edyp okaleczył się wykuwając sobie oczy. Udał się na tułaczkę i zmarł w Kolonos. Bracia walczyli o władzę. W boju przeciwko Tebą polegi obaj synowie eDYPA. Władcą Teb został Kreo-tu.

Mam nadzieję,że pomogłam.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Mit o Labdakidach - streszczenie.

W „Mitologii” Jana Parandowskiego można znaleźć wiele mitów zasługujących na miano atrakcyjnych, jednak mi najbardziej podoba się mit o Labdakidach.

Mit ten opowiada o tragicznych losach pewnego rodu, a jego treść można streś...

Język polski

Mit o Labdakidach. ;c Krótkie, ale szczegółowe streszczenie. :D Chyba że opowiedzieć własnymi słowami, szczegółowo, bo jutro tak muszę odpowiedzieć. :3 Pomoże ktoś? :* Z góry dziękuję. :)

Mit o Labdakidach. ;c Krótkie, ale szczegółowe streszczenie. :D Chyba że opowiedzieć własnymi słowami, szczegółowo, bo jutro tak muszę odpowiedzieć. :3 Pomoże ktoś? :* Z góry dziękuję. :)...

Język polski

Gdzie znajdę cały mit o Labdakidach? (nie streszczenie) Podajcie strony. ;-)

Gdzie znajdę cały mit o Labdakidach? (nie streszczenie) Podajcie strony. ;-)...

Język polski

Napisz streszczenie antygony lub mit o labdakidach PLIS POMOZCIE MI DAJE NAJ.. ;*

Napisz streszczenie antygony lub mit o labdakidach PLIS POMOZCIE MI DAJE NAJ.. ;*...