Proszę o rozwiązanie zadań z załącznika. Bez zadania 14 ponieważ przypadkowo napisałam dwa razy.Dam naj osobie,która zrobi wszystkie te zadania.

Proszę o rozwiązanie zadań z załącznika. Bez zadania 14 ponieważ przypadkowo napisałam dwa razy.Dam naj osobie,która zrobi wszystkie te zadania.
Odpowiedź

zadanie 1    55,6g soli          x --------------- = ---------- 155,6g r-ru      302,2g r-ru   x = 107,98g soli   302,2g - 107,98g = 194,22g wody     101,3g soli           x -----------------= ----------- 100g wody      194,22gwody   x = 196,74g   196,74g - 107,98g = 88,76g   zadanie 2   V = 0,1dm³ cm = 0,02mol/dm³ MNaOH = 40g/mol   cm = n/V => n = cm x V   n = 0,02mol/dm³ x 0,1dm³ = 0,002mola   n = m/M => m = nM   m = 40g/mol x 0,002mola = 0,08g   mr = ms x 100%/cp   mr = 0,08g x 100%/0,4% = 20g   V = m/d   V = 20g/1g/cm³ = 20cm³   Należy wziąć 20cm³ roztworu NaOH i uzupełnić wodą do objętości 100cm³   zadanie 3   mS = 32u MS = 32g/mol    6,02 x 10²³at             1at -------------------- = -----------     32g                        x   x = 5,32 x 10⁻²³g   zadanie4   1m³          3m³ 0,5xN₂ + 0,5yH₂ --> NxHy 11,2xdm³ 11,2ydm³   11,2y dm³ = 3*11,2xdm³ y = 3x => x/y = 1/3   Wzór: NH₃   zadanie 5    x 45%                 40%-30%                    /           40%         /           3kg                45%-40% 30%     x        10 ---- = ------   3          5   5x = 30 x = 6   Należy wziąć 6kg kwasu 45%   zadanie 6 http://static1.opracowania.pl/images/189928/krzywe_rozpuszczalno%C5%9Bci_wybranych_substancji_w_wodzie.jpg   Wartość ta będzie 4 razy większa od różnicy rozpuszczalności w tych temperaturach, czyli:   m = 4 x (65g - 25g) = 4 x 40g = 160g   zadanie 7   mr = 300g cp = 2%   ms = mr x cp/100%   ms = 300g x 2%/100% = 6g   mNa₂SO₄ x 10H₂O = 322u    322u hydratu          x ---------------------=-------- 142u soli                 6g   x = 13,61g   Należy wziąć 13,61g hydratu i 286,39cm³ (go d = 1g/cm³)   zadanie 8   VNO₂ = 15% x 50cm³ = 7,5cm³ VNO = 5% x 50cm³ = 2,5cm³   dNO₂ = 0,0019g/cm³ dNO = 0,0012g/cm³   mNO₂ = 0,0019g/cm³ x 7,5cm³ = 0,01425g mNO = 0,0012g/cm³ x 2,5cm³ = 0,003g   zadanie 9   [191 * x% + 193 * (100%-x%)] / 100% = 192,2 191x% + 19300% - 193x% = 19220% -2x% = -80% x = 40   Jest 40% izotopu o masie 191u i 60% izotopu o masie 193u   zadanie 10   cm = 0,1mol/dm³   CH₃COOH --> CH₃COO⁻ + H⁺   pH = -log[H⁺]   pH = -log[0,1] = 1   zadanie 11   Wartość pH zależy od stężenia jonów wodorowych a to od stopnia dysocjacji - im stopień ten wyższy tym bardziej kwas dysocjuje czyli w roztworze znajduje się więcej jonów H⁺   zadanie 12   Wg mnie jest za mało danych   zadanie 13   190ml H₂O tp 190g   ms = 10g mr = 200g d = 1,1g/cm³ = 1100g/dm³ M = 58,5g/mol   cp = ms/mr x 100%   cp = 10g/200g x 100% = 5%   cm = cp x d/100%xM   cm = 5% x 1100g/dm³ / 100% x 58,5g/mol = 0,94M     ---------------------------------------------------------------------------------------------------- Litterarum radices amarae sunt, fructus iucundiores   Pozdrawiam :)      

Dodaj swoją odpowiedź