Charakterystyka Aliny - "Balladyna"

Alina jest siostrą tytułowej bohaterki z utworu Juliusza Słowackiego pt:"Balladyna". Jest pogodną i piękną dziweczyną. Zdaje się nie przejmować trudami życia codziennego, ale jednocześnie pomaga matce ze wszystkich sił.

Alina jest drobna, ma fiołkowe oczy, piękne, długie włosy zwykle spięte w warkocz oraz lekko zaróżowione policzki. Jest biedna, mieszka z siostrą i matką-wdową.
W scenie powrotu córek z pola widać, że sposób w jaki mówi Alina o matce sugeruje, że kocha ją bardzo mocno i że nie jest to tylko miłośc na pokaz. Używa zrobnień co świadczy o jej wrażliwości. Bardzo dba o matkę, jest również bardzo pracowita.

Alina cieszyła się nawet drobnostkami. Była bardzo wesoła. Radowała się, że życie ich rodziny wkrótce całkowicie się zmieni. Nie myśli tylko o sobie, lecz także o matce i siostrze. Uważa, że szczęscie które do nich przyszlo, nie zależy od wyboru Krikora, nawet jeśli ten wybierze Balladyne: "Jeśli nie będę panią Kirkorową,to będe pani Kirkorowej siostrą.". Bardzo kocha swoją siostrę, zna jej tajemnice, wie, że spotyka się ona z Grabcem. Dziwi się, więc, że siostra tak szybko chce zapomnieć o potajemnyuch randkach i przelać uczucia na Kirkora.

Alina jest skromna, zdaje się na wolę bożą. Przeprasza,że ocenia zachowanie siostry: "(...) przebacz mi, o chryste, że sądzę miłość,której och! nie zaznałam". Składa przysięge, że jeśli zostanie żoną Kirkora, będzie wierna i dobra :"Widzisz mój Boże! Ja mam serce czyste A przysięgając, nie łamie przysięgi...".

Alina jest szlachetna, spokojna i wesoła. Gdy przyjeżdza Kirkor i pyta każdą z dziewczyn co mu przyrzekają to jej obietnica jest prosta: wieśniaczka obiecuje mu wierność. Stawia też warunek, że jeśli zostanie wybrana, Kirkor będzie musiał zabrać do swojego zamku nie tylko ją, ale również jej matką i Balladynę. Ten warunek daje pzrewagę Aline, ale ślepa miłość matki do Balladyny, każe jej bronić także starszej córki i przekonywać Kirkora, że Balladyna jest równie szlachetna. Do akcji wtrąca się Skierka. Podpowiada matce, żeby konkurencją, która przesądzi o wyborze żony przez Kirkora był, zbiór malin przez siostry. Obywdu dziewczynom zalezy na wypełnieniu dzbanka malinami, ale pracuje tylko Alina. Balladyna tak obsesyjnie myśli o zwycięstwie,że nawet nie zauważa malin. Jej siostra jest pogodna, podśpiewuje sobie, podczas, gdy w głowie Balladyny już rodzi się plan zabojstwa. Alina zostaje zabita. Umarła przez rządze władzy Balladyny, choć, moim zdaniem, to jej należał się tron.

Na pewno jest kilka powtórzeń - poprawiałem je w trakcie przelewania tego na papier, ale po drobnych modyfikacjach praca na 4-5.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Aliny ("Balladyna")

Jedną z głównych postaci dramatu romantycznego twórcy, Juliusza Słowackiego "Balladyna" jest siostra tytułowej bohaterki- Alina. Była na pewno lepszą, lecz niedocenioną córką starej wdowy.
Alina była grzeczna i dobrze wych...

Język polski

Charakterystyka Aliny "Balladyna".

Alina jest młodszą siostrą tytułowej bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego pt. 'Balladyna'. Razem ze swoją matką i siostrą mieszka w ubogiej chacie niedaleko jeziora Gopło.
Alina jest piękną dziewczyną o różanej cerze i fiołkowy...

Język polski

"Moja córka?... Ja dwie mam córki (...)" - charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny.

Alina i Balladyna są postaciami z utworu J. Słowackiego pt. „Balladyna”. Mieszkają wraz z matka(wdową) w ubogiej, leśnej chatce. Balladyna to starsza siostra, tytułowa bohaterka jest przeciwieństwem Aliny.
Dziewczyny różnią się z...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny.

Alina i Balladyna są postaciami z utworu J. Słowackiego p.t. "Balladyna". Mieszkają wraz z matka (wdową) w ubogiej, leśnej chatce. Balladyna to starsza siostra, tytułowa bohaterka jest przeciwieństwem Aliny.
Dziewczyny różni�...

Język polski

"Balladyna" charakterystyka Aliny.

Bohaterka "Balladyny" Juliusza Słowackiego, córka wdowy, siostra Balladyny. Jest typowa dla konwencji baśni i ballad ludowych dobrą i pokrzywdzoną dziewczyną, marzącą o lepszym życiu i poślubieniu księcia Kirkora. Jednak wbrew t...