Co myśli Pan Cogito o piekle?

a) Spróbuj odnieść świat przedstawiony w utworze Herberta do określonej rzeczywistości historycznej.

Uważam, że świat przedstawiony w utworze Herberta można porównać do ustroju komunistycznego. Tak jak Belzebub, tak ówcześni będący przy władzy cenzurowali sztukę. Wszyscy ci, którzy tworzyli pod ich dyktando mieli zapewne lepsze życie.

b) Kim w tym kontekście może być Belzebub?

W tym kontekście Belzebub może być opiekunem artystów dbającym o sztukę.

c) Co może oznaczać w realnym świecie "izolacja od piekielnego życia" ?

"Izolacja od piekielnego świata" w realnym świecie może oznaczać możliwość tworzenia w spokoju i zapewniać akceptację.

d) Jak rozumiesz słowa poety: "kto ma lepszą sztukę, ma lepszy rząd" ?

Słowa te moim zdaniem oznaczają to, że kto ma większe zasługi może dyktować warunki, jest bardziej poważany i ma większe przywileje.

e) Dlaczego artyści tworzący wśród "luster, instrumentów i obrazów", w "izolacji od piekielnego życia" są artystami Belzebuba i znajdują się w najniższym kręgu piekła?

Artyści znajdujący się w najniższym kręgu piekła, tworzący wśród luster, zmuszeni są do ciągłego tworzenia rzeczy złudnych, przeinaczania powstałych dzieł, co w końcu może spowodować paranoję.

f) Spróbuj przewidzieć przebieg i wynik Festiwalu Dwu Światów. Jak sądzisz, co zaprezentują artyści Belzebuba? Czy obroni się sztuka ziemskiego świata? Co zostanie z Dantego, Fra Angelico i Bacha? Wydaj własny werdykt.

Sądzę, że tak naprawdę to piekło wcale nie jest takie piękne jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Karą dla artystów tworzących dla Belzebuba jest właśnie to, że zmuszani są bez przerwy, w pocie czoła pracować, aby zaspokoić jego ambicje. Belzebub ma nadzieję, że Festiwal Dwu Światów to on zwycięży. Moim zdaniem będzie jednak inaczej i to niebo otrzyma laury i oklaski, gdyż sztuka tworzących w niebie jest robiona z serca i z przyjemności, a nie dlatego, że ktoś zmusza do tego grzesznych artystów, którzy zapewne w ten sposób chcą uciec od kary za swoje zło.

Dostałam za tą pracę 5 ;]

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jak rozumie współczesny świat Pan Cogito?

Cogito to imię wyimaginowanego bohatera poezji Zbigniewa Herberta. Cykl wierszy o tej postaci rozpoczął się tomikiem pt. "Pan Cogito" wydanym w 1974 r. Samo imię "Cogito" nawiązuje do słynnej sentencji twórcy racjonalizmu- Kartezjusza.
...

Język polski

Wizja piekła w świetle różnych tekstów kultury.

Piekło od wieków nas intryguje i zmusza do przemyśleń. Wizja piekła zmienia się w toku historii ludzkości, wraz z nastawaniem nowych epok, zmianą stosunku do życia czy też wyznawaną wiarą. Przez wieki w naszej świadomości utrwaliło si...

Język polski

Poeta - zwiastun nadziei, uzdrowiciel zbłąkanych dusz, myśliciel lub zwykły człowiek.

Poeta od zawsze pełni ważną rolę w kształtowaniu światowego dziedzictwa kultury. Obdarowany jest specjalnym statusem, którego fundamenty przez wieki pozostają niewzruszone. Każda epoka literacka nadaje mu jednak inny koloryt i wpływa na zr...