Holbein "Ambasadorzy"

Hans Holbein to autor obrazu ?Ambasadorzy? , który został namalowany w 1533 roku. Autor jest zaliczany do najsłynniejszych malarzy epoki renesansu, gdyż był mistrzem w ukazywaniu szczegółów oraz świetnym portrecistą.
Głównym motywem tematycznym obrazu jest ukazanie idei humanizmu.
Na pierwszym planie widzimy dziwny przedmiot, leżący na zdobionej mozaiką podłodze. Okazuje się, że po przyłożeniu specjalnego lustra ukazuje się ludzka czaszka. Zabieg ten zastosowany przez autora nazywamy anamorfozą. Drugi plan stanowią dwaj mężczyźni opierający się o stolik z instrumentami naukowymi. Obaj są ubrani w reprezentacyjne, bogate stroje. Oprócz przyrządów, na meblu znajduje się instrument muzyczny i śpiewnik religijny z pieśniami Marcina Lutra. Tło obrazu stanowi ciężka, ozdobna kotara.
Dominują barwy stonowane, zieleń, brąz i czerń. Wyróżnia się jasny kolor mozaiki, jaskrawy element stroju jednego z mężczyzn oraz wzorzysta narzuta na stoliku. Malarz zastosował światłocień.
Postać z lewej strony to Jean de Dinteville, ambasador francuski na dworze Henryka VIII, a osoba po prawej to Georges de Selve, biskup i poseł dworu francuskiego. Instrumenty naukowe wskazują na zainteresowanie naukami ścisłymi mężczyzn.
Malarz wykorzystał charakterystyczne dla epoki renesansu ożywienie drugiego planu. Instrumenty naukowe symbolizują główną ideę odrodzenia, czyli poznawanie świata zewnętrznego. Globus wskazuje na dużą ilość odkryć geograficznych w tej epoce. Z kolei śpiewnik z pieśniami Marcina Lutra ma przypominać o reformacji kościele, która nastąpiła w XVI wieku. Ludzka czaszka stanowi symbol przemijania i śmierci oraz może symbolizować ulotność ludzkiego życia. Lecz tym co pozostaje po człowieku to jego dokonania.

Dodaj swoją odpowiedź