Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny.

Balladyna i Alina są postaciami i bohaterkami dramatu romantycznego pt. "Balladyna", którego autorem jest Juliusz Słowacki. Obie mieszkają razem matką w ubogiej, leśnej chacie. Balladyna jest starsza od Aliny. Różni się od niej nie tylko wiekiem i wyglądem zewnętrznym, ale także cechami charakteru.

Obie dziewczyny są bardzo piękne, choć typy urody mają odmienne. Według opisu Słowackiego, Balladyna była brunetką o bladej twarzy i pięknych, czarnych oczach. Z kolei jej młodsza siostra - Alina, jest blondynką o pięknych, fiołkowych oczach. Przechodząc do charakteru dziewczyn, różnica jest bardzo wyraźna. Balladyna jest fałszywą i obłudną osobą. Aby dojść do władzy, wybiera najgorszą drogę z możliwych. Zabija bliźnich, aby zdobyć władze i majątek. Chcąc poślubić Kirkora, morduje własną siostrę, która jako jedyna naprawdę go kochała. Kolejnym przejawem jej egoizmu, jest m.in. zdrada męża i wyrzeczenie się własnej matki. Alina reprezentuje sobą zupełnie odmienny charakter niż starsza siostra. Jest uosobieniem dobroci i szczerości. Jest osobą pracowitą i bardzo sympatyczna. Pomimo szczerej miłości do Kirkora, jest gotowa oddać koszyk malin Balladyna, aby ta była szczęśliwa. Kocha wdowę i starszą siostrę. Balladyna uwielbiała wydawać rozkazy i dlatego traktowała matkę i siostrę jak służące. Królową została tylko dzięki serii intryg, kłamstw i zabójstw. Alina zaś była bardzo opiekuńcza i w możliwy sposób starała się wyręczyć matkę z trudnych obowiązków. Była otwarta na innych i w przeciwieństwie do swojej siostry, nie potrafiłaby zabić bliźniego.

W owym dramacie Alina jest postacią pozytywną, w przeciwieństwie do starszej siostry. Potępiam zachowanie Balladyny, zaś czyny Aliny bardzo cenię. Gdyby było więcej osób z charakterem tej drugiej, świat byłby piękniejszy.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny - bohaterek "Balladyny" Juliusza Słowackiego

Alina i Balladyna to postaci z dramatu Juliusza Słowackiego pt. ,,Balladyna”. Autor ukazał je opierając się na kontraście. Bohaterki, będące siostrami, różnią się zarówno charakterem jak i wyglądem, są swoimi przeciwieństwami. Obie ...

Język polski

"Moja córka?... Ja dwie mam córki (...)" - charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny.

Alina i Balladyna są postaciami z utworu J. Słowackiego pt. „Balladyna”. Mieszkają wraz z matka(wdową) w ubogiej, leśnej chatce. Balladyna to starsza siostra, tytułowa bohaterka jest przeciwieństwem Aliny.
Dziewczyny różnią się z...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny.

Alina i Balladyna są postaciami z utworu J. Słowackiego p.t. "Balladyna". Mieszkają wraz z matka (wdową) w ubogiej, leśnej chatce. Balladyna to starsza siostra, tytułowa bohaterka jest przeciwieństwem Aliny.
Dziewczyny różni...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny.

Balladyna i Alina są bohaterkami dramatu napisanego przez Juliusza Słowackiego. Siostry mieszkają ze swoją matką wdową w wiejskiej chacie nad jeziorem Gopło. W dziele przedstawione są jako dwie kontrastowe osoby ? zła i dobra.
Tytułow...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny.

Alina i Balladyna to postaci z dramatu Juliusza Słowackiego pt. ,,Balladyna?. Autor ukazał je opierając się na kontraście. Bohaterki, będące siostrami, różnią się zarówno charakterem jak i wyglądem, są swoimi przeciwieństwami. Obie si...