Przykładowa analiza metodologiczna do ankiety tudzież kwestionariusza

Niniejsze badanie ma na celu sprawdzenie sytuacji osób bezrobotnych na terenie województwa kujawsko- pomorskiego.
W kwestionariuszu tym chcieli byśmy się dowiedzieć jaki wpływ ma poziom wykształcenia na sytuację bezrobotnych. Naszym zdaniem osoby im dłużej pozostają bez pracy tym trudniej jest się im pozbyć statusu bezrobotnego. Znamy wiele przypadków, kiedy ludzie pozostający przez dłuższy okres na bezrobociu mają coraz większe problemy ze znalezieniem pracy. Wpadają w pewny rodzaj obojętności, sytuacja w której się znajdują zaczyna im odpowiadać i przyzwyczajają się do niej .
Osoby takie zazwyczaj korzystają ze środków opieki społecznej, a ich poziom życia powoli spada. Nasze badanie ma na celu sprawdzenie zasadności tej tezy. Chcemy również odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób poziom wykształcenia wpływa na problem bezrobocia w województwie kujawsko- pomorskim.
Zastanawialiśmy się również nad problemem wpływu płci na sytuacje pogłębiana się bezrobocia.
Pilotaż przeprowadzimy na grupie losowo wybranych 10osób spośród bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie pracy w Lipnie .
Badanie ma zostać przeprowadzone na 500 osobach bezrobotnych, którzy otrzymają kwestionariusze od pracowników z Urzędów Pracy w woj. kujawsko- pomorskim.
Kwestionariusze będą wysyłane do losowo wybranych Urzędów Pracy, a tam przekazywane osobom zarejestrowanym jako bezrobotne.
W naszym badaniu posłużymy się kwestionariuszem ankiety, który będzie się składał z 27 pytań otwartych i zamkniętych.
Po przeprowadzeniu pilotażu dokonaliśmy pewnych weryfikacji pytań. W trakcie pilotażu okazało się ,że zabrakło pytania na temat obecnej sytuacji materialnej bezrobotnego. Dlatego dodaliśmy pytanie14 „Jak scharakteryzowałby Pan(i) swoją obecną sytuację materialną” , które dodatkowo wzbogaciło naszą wiedzę na temat sytuacji bezrobotnych. Pytanie” Czy pracowałeś kiedyś „na czarno” „musieliśmy usunąć z kwestionariusza, ponieważ większość bezrobotnych pozostawiała je niewypełnione.
Uważamy że poprawiona wersja kwestionariusza będzie lepszym i trafniejszym narzędziem do naszych badań.....

Dodaj swoją odpowiedź