Pięniadz, baza monetarna, mnożnik kreacji pieniądz bank centralny
Pieniądz – to powszechnie akceptowany środek za pomocą którego dokonuje się płatności za dobra i usługi oraz reguluje zobowiązania.
Funkcje pieniądza- 1) – f miernika wartości , 2) f srodka cyrkulacji (obiegu) , 3) środka tezauryzacji (gromadzenia skarbu) 4) środka płatniczego.
Cechy pieniądza – trwały , przenośność, podzielność, ograniczona podaż. Agregaty pieniężne – M1 – całość zasobów pieniężnych posiadanych przez ludność, (czeki, rachunki płatnicze w bankach kom, rach bankowe) M2 – uwzględnia to wszystko co m1 oraz obejmuje rachunki oszczędnościowe, małe rach termin, certyfikaty i inne aktywa o dużej płynności. M3 –uwzg to wszystko co w m2 oraz duze salda rach termin. L – uwzg wszystko co w m3 oraz pap wart, obligacje bankowe i skarbowe akcje o zróżnicowanej płynności.
Baza monetarna – to zasób pieniądza wielkiem mocy, jest sumą banknotów i bilonu znajdujących się w obiegu pozabankowym oraz bedących w posiadaniu syst bankowego.
Kreacja pieniądza –to tworzenie nowego pieniadza w gospodarce, zwiekszając jego podaż. Dzieje się tak gdy banki kom udzielaja pozyczek lub kredytow w wys przekr ich rezerw gotówkowe.
Mnożnik kreacji pieniądza – okresla wysokość możliwej kreacji nowego pieniadza przez banki komercyjne na cele kredytowe. I zalezy on od stopy rezerw obowiązkowych.
BC – jest bankiem emisyjnym, jest bankiem państwa, administruje długiem publicznym, administruje rezerwami dewizowymi, jest bankiem banków, udziela kredytow bankom komercyjnym.
Bank komercyjny -, bank handlowy, typ banku, który w oparciu o przyjęte depozyty oraz środki uzyskane z banku centralnego udziela kredytów, które przynajmniej w części stają się nowymi depozytami, kreującymi dodatkową podaż pieniądza.
Funkcje BK – sa pośrednikami miedzy uczestnikami rynkow finansowych, świadczą usługi takie jak : przyjmują wkłady, prowadza rachunki, dokonuja przelewow bezgotówkowych, udzilaja kredytow, - kreują pieniądz
Narzędzia BC – stopa% , stopa redyskontowa , operacje otwartego rynku, stopa rezerw obowiązkowych , restryncyja Pol pieniezna .
Popyt na pieniądz –zalezy on od stopy % czyli ceny która bank placi za lokowanie w nim pieniędzy np. (stopa% oprocentowania lokaty).