Trudy okresu dojrzewania, młodzieńcze bunty, fascynacje, przeżycia Marcina Borowicza.

Każdy z nas przechodzi, przechodził lub będzie przechodził okres dojrzewania. Jest to czas szukania swojego przeznaczenia, drogi, którą powinno się iść przez dalsze życie. Wszyscy odczuwają to w inny sposób. Zaczyna się inaczej myśleć, bardziej doroślej. Buntujemy się, za wszelką cenę chcemy postawić na swoim. Burza hormonów działa i to bez zarzutu. Budzi się w nas istota odpowiedzialna i karna. Przygotowujemy się do wejścia w dorosłe życie.
Na kartach ,,Syzyfowych Prac? opisano to szczegółowo w postaci Marcina Borowicza. Jest on inteligentnym chłopcem, choć niczym szczególnym nie wyróżnia się spośród kolegów. W gimnazjum zdarzają mu się wzloty i upadki. Okres dojrzewania przechodzi fazami. Ciekawość świata i żądza nauki budzą się dopiero w rosyjskim kółku literackim. Cechy te mocno owocują pod wpływem lektury ,,Historia cywilizacji Anglii? T.H.Buckle?a. Borowicz uświadamia sobie, że jest jeszcze tyle wiedzy poza jego zasięgiem. ,,Całkowite pochłonięcie sił duszy przez nauki (?) oderwało ją od wszelkiego brudu ziemi, dźwignęło bardzo wysoko i szybko, a nieodwołalnie uszlachetniło?. Marcin jest raczej spokojny i opanowany, nie skory do kłótni. Na początku czuje się samotny i opuszczony. Po zaprzyjaźnieniu się z inspektorem Zabielskim staje się pewny siebie, chodzi z głową podniesioną do góry. Prosi o darowanie kary Andrzejowi Radkowi za pobicie ucznia, ponieważ jest pewny, iż osiągnie cel. Zostaje pupilkiem ciała pedagogicznego. Pierwsze przyjaźnie z rówieśnikami zawiera dopiero ,,na górce? u Gontali.
Stosunek Marcina do religii jest różny. Gdy umiera mu matka, szuka pocieszenia u Boga. Staje się bardzo pobożny, lecz już kilka lat później ,,Borowicz był poniekąd specjalistą od ateizmu?
Co więc zaistniało w ciągu kilku minut, że Marcin odzyskał swą polskość?
Z początku, gdy Zygier zaczyna recytować ,,Redutę Ordona? Adama Mickiewicza, bohater odczuwa złość, iż taki zwykły uczeń śmie deklamować po polsku jakiś wiersz. Po chwili zbuntowany młodzian już nie wie co się dzieje. Czuje wszystko na raz: złość, wstyd, żal, rozpacz, ból i nowo narodzoną miłość do kraju. Serce Marcina zaczyna szybko bić, jakby zaraz miało wyskoczyć z piersi. Zęby ściska bardzo mocno, aby powstrzymać szloch i wzruszenie jakie nim wstrząsa. Jest to przełomowy moment w życiu Borowicza. Recytacja wykonywana przez Zygiera bardzo mocno wpływa na jego rozwój uczuciowy i patriotyczny. Wiersz ten ma wielkie znaczenie w dalszym rozwoju prawdziwej wiedzy o Polsce.
Jedną z ostatnich fascynacji opisanych w lekturze jest platoniczna miłość Marcina do ,,Biruty?. Nigdy sobie nie wyznają uczuć, ale często patrzą sobie w oczy i nie mogą oderwać od siebie wzroku. W końcu Anna Stgowska wyjeżdża w głąb Rosji. To przeżycie mocno godzi młodego Polaka. Andrzej Radek, który jest jego serdecznym przyjacielem pomaga mu uporać się z tym.
W czasie okupacji niemieckiej młodzież tak jak np. bohaterowie książki ,,Kamienie na szaniec? Aleksandra Kamińskiego stała się szybciej dojrzała. Akcja powieści toczyła się w czasie II wojny światowej. Głównymi postaciami byli Rudy-Jan Bytnar, Alek ? Aleksy Dawidowski i Zośka ? Tadeusz Zawadzki Uczestniczyli w akcjach Małego Sabotażu. Dużo rozmyślali nad swoim życiem, moralnością i śmiercią. W czasie, gdy czynnie wspomagali Podziemną Polskę bardzo dorośleli. Stawali się odpowiedzialni, karni, obowiązkowi i dokładni. Półtora roku później zaczynali działać w Akcjach Dywersyjnych. Kiedy Niemcy aresztowali Rudego, katowali go i próbowali wydobyć informacje, oddział Zośki i Alka szykował akcje odbicia jeńca. Słynna Akcja pod Arsenałem odbyła się 26 marca 1943 roku. Trzy dni później umarł zakatowany, ale odbity Rudy i postrzelony w akcji Alek. Zośka bardzo to przeżył. Został sam. Jan Bytnar był jego najlepszym i najbardziej oddanym przyjacielem. Jednak udało mu się wyjść z tego stanu dzięki ojcu i siostrze. Chłopcy ci byli zaangażowani w odzyskanie polskości wszystkich obywateli okupowanego państwa. Ich młodzieńcze bunty przejawiały się w walkach zbrojnych przeciw wrogowi. Przeżycia wojenne odbiły się na ich psychice. Przed wstąpieniem do Małego Sabotażu ,,Wawra?, byli zwykłymi nastolatkami. Po znalezieniu się w Kedywie (Dywersji) stali się mężczyznami. To dzielni żołnierze?
Nie tylko w czasach wojny czy zaborów młodzi ludzie przechodzą trudy okresu dojrzewania.
W filmie ,,Step up? głównymi bohaterami są Taylor i Nora. Ona jest uczennicą i baletnicą w Szkole Sztuki, do której ciężko się dostać, on typowym ulicznym złodziejaszkiem. Zostaje ukarany pracami społecznymi w tejże szkole. Poznaje utalentowaną baletnicę, która poszukuje partnera do tańca. Taylorowi udaje przekonać ją do siebie. Razem ćwiczą. Przygotowują się do niepowtarzalnego pokazu, który umożliwiałby jej dalszy rozwój taneczny. Bohater w tak ważnym momencie życia Nory zostawia ją, ponieważ ma mało wiary w siebie i swoje zdolności. Po pewnym tragicznym wydarzeniu, jakim jest śmierć brata jego bliskiego przyjaciela uważa, że powinien zmienić stosunek do życia i swojej przyszłości. Wraca do dziewczyny, przeprasza ją i wspólnie prezentują układ taneczny na pokazie. Taylor przechodzi okres buntu. Jeszcze bardziej fascynuje go taniec i dzięki decyzji, jaka podejmuje po śmierci bliskiej osoby zapewnia sobie miejsce w szkole sztuki, do której uczęszcza młodzież nadzwyczaj utalentowana.
Wszyscy ludzie przechodzili czas buntów, fascynacji i głębokich przeżyć. Moim zdaniem jest to potrzebne, aby wybrać właściwa dla siebie drogę. To jeden z najtrudniejszych okresów w życiu człowieka.

Dodaj swoją odpowiedź