wytłumaczy mie ktoś te przyimki z niemieckiego. W załączniu zdjęcia z mojej książki, to co muszę umieć. Proszę o pomoc bo nic z tego nie ogarniam.

wytłumaczy mie ktoś te przyimki z niemieckiego. W załączniu zdjęcia z mojej książki, to co muszę umieć. Proszę o pomoc bo nic z tego nie ogarniam.
Odpowiedź

Zacznijmy od tego, ze przyimki wystepuja z reguly przed rzeczownikami lub nazwami wlasnymi.  W jezyku niemieckim wystepuja pewne przyimki, ktore lacza sie ZAWSZE  z pewnym przypadkiem. Ich musisz nauczyc sie na pamiec.  1. Biernik (Akkusativ)  durch (przez), für (dla, za), gegen (przeciwko, okolo), ohne (bez), um (wokol, dookola, o), bis (do, az) 2. Celownik lub biernik (Dativ oder Akkusativ) in (we wnetrzu, do, za), an (przy, na (ale tylko jesli cos znajduje sie pionowo), auf (na- poziomo), über (nad), unter (pod, wsrod), vor (przed), hinter (za), neben (obok), zwischen (miedzy). Sa to przyimki laczace sie z biernikiem lub celownikiem, w zaleznosci od tego czy wyrazaja ruch, czy tez stan spoczynku. Tak wiec: * Ich lege das Buch auf den Tisch. - Klade ksiazke na stol.  W tym przypadku widzisz, ze wyraza to ruch. Ksiazka nie znajduje sie jeszcze na stole. Dopiero ja klade, dlatego przyimek "auf" zostal polaczony z Akkusativ.   * Das Buch liegt auf dem Tisch. - Ksiazka lezy na stole. - Tutaj widzisz, ze ksiazka jest w stanie spoczynku, nie "porusza" sie juz. Ona lezy juz na stole.  Dlatego tutaj uzylismy przyimka "auf" z Dativem.   Pytania pomocnicze w tym przypadku to "wohin" czyli "dokad" i oznacza to ruch - przyimek z Akkusativem.  Pytanie pomocnicze "wo", czyli "gdzie", oznacza stan spoczynku. Takze Dativ.  Wohin lege ich das Buch? Auf den Tisch. Wo liegt das Buch? Auf dem Tisch.  3. Przyimki z celownikiem  (Dativ) mit (z), von (od, z, o), aus (z, ze srodka), bei (u, przy, kolo), zu (do), nach (do, po), seit (od - w oznaczeniu czasowym). 4. Przyimki z dopelniaczem (Genitiv) während ( podczas), wegen (z powodu), trotz (mimo) Nauczenie sie przyimkow wraz z ich przypadkami jest bardzo pomocne, wrecz konieczne do zrozumienia tego.  - Skocanie przyimkow z rodzajnikami W jezyku niemieckim, zwlaszcza potocznie skraca sie rodzajnik z przyimkiem.  Robimy sie to wylacznie wtedy, kiedy po przypadku rodzajnik stoi w Dativie w rodzaju meskim lub nijakim, czyli "dem" Tak wiec: in dem = im bei dem = beim zu dem = zum oraz: zu der = zur   - rodzaj zenski- Dativ.  Jak odroznic przyimek "in" od "bei" w znaczeniu "w", czyli gdzie cos jest? Bei stosujemy, jesli dotyczy sie to nazwy instytucji, nazw firm.  Tak wiec: Mein Vater arbeitet bei Siemens.  Ale: Ich bin in der Stadt.  Nie wiem, czy udalo mi sie wytlumaczyc wszystko, co  chcialas. Jesli masz jakies pytania, czegos nie rozumiesz, to pisz do mnie. Chetnie Ci wytlumacze. Jesli chcesz, moge poszukac nawet jakies cwiczenia dotyczace przyimkow, zebys mogla pocwiczyc a potem to sprawdze i wytlumacze co mialas zle i dlaczego. :-)

Na początku musisz znać tabelkę z przypadkami (patrz załącznik): Skrótowce : bei dem - beim von dem - vom zu der - zur an dem - am I znaczenia : aus z, ze środka bei u, przy, koło gegenüber naprzeciwko mit z czymś, z kimś nach po, do, według seit od (gdy mówimy o czasie) von od, z, o zu do (osoby, budowli) Musisz też wiedzieć jakiego rodzaju są rzeczowniki, czy męski, czy żeński lub nijaki. Jeżeli już będziesz wiedział jaki to rodzaj, patrzysz się na tą tabelkę (patrz załącznik). Sprawdzasz zdanie na jakie pytanie odpowiada. Potem odmieniasz przyimki za pomocą tabelki. Np. : In die Arbeit fahre ich immer mit dem Bus. Bus to rodzaj męski, czyli der. Szukasz w tabelce, czyli ta pierwsza kolumna. I patrzysz się, które pytanie pasuje do tego zdania, w tym wypadku : wem?(Dativ). I wychodzi a to, że musi być dem. Następny przykład: Sie arbeitet im Büro. Musimy wiedzieć jakiego rodzaju jest Buro. Będzie das, bo to rodzaj nijaki. Sprawdzamy na jakie pytanie odpowiada te zdanie. Będzie wem?(Dativ) jak w ostatnim przykładzie. Czyli pasuje tylko dem. Patrzysz się na skrótowce, musi być sens taki : w biurze (w - in). Łączysz dem z in = im. Kolejny przykład : Er mochte Schauspieler beim Theater werden. Na początek jak w tamtym przykładach zastanawiasz się jaki to rodzaj. Jest to rodzaj nijaki, czyli das. Znowu zadajesz sobie pytanie do tego zdania, pasuje w tym przypadku wem?(Dativ). Czyli musi pasować dem. Teraz łączysz bei z dem = beim. Mam nadzieję, że Ci to dobrze wytłumaczyłem. Polecam nauczyć się tą tabelkę na pamięć, bo bez tego ani rusz. Pozdrawiam.

Dodaj swoją odpowiedź