Streszczenie wybranego artykulu prasowego o UE
Przedmiotem artykułu M. Niewinowskiej są uruchamiane w ramach programu PHARE 2000 cztery nowe programy pomocowe dla małych i średnich przedsiębiorstw, realizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Dotyczą one wspierania eksportu, rozwoju technologicznego oraz podnoszenia jakości towarów i usług. Podpierając się wyjaśnieniami konsultanta PARP- Damiana Deca- autorka kolejno opisuje zagadnienia, informując o podstawowych warunkach uzyskania ewentualnych dotacji.
Do rozpoczętych w grudniu 2001 roku programów należą „Wstęp do eksportu” oraz „Promocja eksportu”. Celem pierwszego z nich jest wspieranie eksportu wyrobów i usług przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Dotowane mogą być szkolenia z zakresu handlu międzynarodowego, kończące się najdalej 31 sierpnia 2003 r. Drugi program dotyczy realizacji projektów eksportowych mających na celu wzrost wartości sprzedaży za granicę, zwiększenie rynków eksportowych oraz liczby kontrahentów. Damian Dec wyjaśnia, że wśród czynności, które mają możliwość być dofinansowane są: badanie rynku zagranicznego (zbieranie i analiza informacji na ich temat oraz określenie możliwości i strategii dla firmy), kojarzenie z potencjalnymi partnerami, wyjazd szkoleniowy, pomoc w przeprowadzeniu promocji produktu, a także możliwość uczestnictwa w zagranicznych targach i wystawach.
Wśród pozostałych programów koordynowanych przez PARP są „Innowacja i technologia dla rozwoju przedsiębiorstw” i „Wstęp do jakości”. Według założeń zostaną one rozpoczęte w pierwszym kwartale b.r. Wśród dofinansowywanych przez pierwszy z wymienionych programów działań wymienia się cztery rodzaje. Zalicza się do nich ocenę stosowanych technologii (poprzez audyt technologiczny) , przygotowanie do wdrożenia nowych technologii, wdrażanie pozyskanych jak i własnych rozwiązań technologicznych. Celem tego programu jest wspieranie firm wdrażających nowe rozwiązania organizacyjne i technologiczne. W ramach ostatniego opisywanego programu dofinansowywane będą szkolenia związane z podnoszeniem jakości produktów i usług. Autorka pisze, że przedmiotami dotacji mogą być m.in. przygotowanie kadry do zarządzania jakością, uzyskiwanie certyfikatów zgodności dla wyrobów, surowców, maszyn i urządzeń, personelu, w tym ocena zgodności z dyrektywami UE i nadawaniem im znaku CE.
Program Phare powstał ponad 10 lat temu z inicjatywy państw UE, która za pomocą dotacji pieniężnych wspiera proces przemian gospodarczych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz integracji całej Europy. Wypróbowane już wcześniej w innych krajach pomysły gospodarcze przeniesione na teren Polski, w połączeniu z wiedzą i niezbędnym na początek działalności czy rozwój kapitałem, stanowią ogromną szansę wybicia się dla wielu przedsiębiorstw i możliwość zarobku dla wielu osób. Pomimo, że skorzystanie z programów pomocniczych nie jest możliwe dla każdego chętnego przedsiębiorcy, a ewentualnie otrzymane pieniądze muszą być ściśle realizowane z wcześniejszymi założeniami, to z dotacji efektywnie skorzystało już wielu przedsiębiorców i osób indywidualnych (m.in. z sektora rolniczego)uzyskując zyski.
Artykuł M. Niewinowskiej wzbudził moje zainteresowanie tematem dotacji z funduszu Phare, głównie dlatego, że realizowane już programy są pomocne dla osób bezpośrednio związanych z gospodarką Polski, a nie finansują ogólnego budżetu kraju. Ponadto, wzbudził we mnie kolejne wątpliwości oraz wiele pytań dotyczących gorącej ostatnio dyskusji w sprawie niedługiego przyjęcia Polski do struktur Unii Europejskiej. Uważam, że programy dofinansowania rozwoju gospodarstw to istotny fakt współpracy wielu państw bez konieczności ujednolicania polityki monetarnej. Wzajemna pomoc między państwami i umożliwienie wszystkim ludziom równego dostępu do wiedzy z zachowaniem poczucia bezpieczeństwa jest bardziej istotne niż utopijny bieg do likwidacji granic w obrębie kontynentu.