Małżeństwo i rodzina w nauczaniu Jana Pawła II
Jan Paweł II był wielkim człowiekiem. Papież, który nie bał się stawać w obronie człowieka oraz pomagać potrzebującym. Jego przemowy zawsze budziły w ludziach uznanie i szacunek oraz pomagały kreować wizję dalszego życia każdego z nas. Papież zwrócił również uwagę na zagadnienia małżeństwa i rodziny. Jego nauczania zawarte w książkach, taśmach wideo itp. nadal inspirują oraz wywierają wpływ na młodych ludzi.
Polski Papież pokładał wiarę w młodym, dorastającym pokoleniu. Jest ono bowiem nadzieją i przyszłością społeczeństwa, które powinno poznać chrześcijańską wiarę i kierować się nią podczas dalszego życia. Człowiek został stworzony na podobieństwo Boga, dlatego jest również stworzony do miłości. Dzięki temu darowi mamy możliwość stworzenia szczerego małżeństwa, które będzie oparte na wzajemnym szacunku, oddaniu, przyjaźni, zaufaniu i wzajemnej miłości. Najważniejsze jest, aby odnaleźć własne powołanie oraz drogę, którą powinniśmy podążyć. Powinniśmy zaufać Bogu. Jan Paweł II doskonale wiedział jakiej presji ulegają młodzi ludzie, dlatego pragnął pomóc im w dokonaniu właściwego wyboru. Małżeństwo to poważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Należy zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności za drugą osobę oraz obietnic, które są wzajemnie składane. Zawierając małżeństwo musimy być świadomi tego, że stworzyliśmy rodzinę. Tej właśnie świadomości pragnął Papież. Był przeciwny rozwodom, które nie tylko niszczą związek małżeński, ale wpływają negatywnie na całą rodzinę. To właśnie w celu zapobiegania takim sytuacjom papież wszczepiał w młodych ludzi nauki chrześcijańskie, pomagał odnaleźć właściwą drogę życiową, a przede wszystkim miłość do drugiego człowieka. Dzięki temu stał się autorytetem młodego pokolenia, które wierzą w jego słowa i szczery przekaz.
Nawiązując do małżeństwa Papież Wojtyła przytaczał kolejne jego aspekty. Zawierając małżeństwo stajemy się rodziną. Składamy obietnice wobec Boga, iż będziemy wierni naszemu partnerowi aż do śmierci i wychowamy potomstwo w wierze katolickiej. Jan Paweł II wiedział, że wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne zobowiązanie przyjęli. Poprzez swoje nauki pragnął odpowiednio nakierować młode rodziny, aby starały się wypełnić obietnicę. Według Jana Pawła II rodzina jest odpowiedzialna za wychowanie swoich dzieci. To właśnie one są przyszłością i powinno się je obdarzyć szczególną opieką. Papież zwracał uwagę na to, że najczęściej wzorce postępowań i zachowania w danych sytuacjach dzieci wynoszą poprzez obserwację rodziców. Jeśli w rodzinie zabraknie miłości, szacunku i zrozumienia to w efekcie dziecko będzie powielało ten wzorzec rodziny. Jeśli tylko rodzina kierowałaby się nauką chrześcijańską z pewnością nie dochodziłoby do takich sytuacji. Rodzina to w pewnym rodzaju otoczka, w której kształtuje się nowa istota, nowa osobowość i jednostka społeczna, która w przyszłości również będzie miała szansę założyć rodzinę. To, co zostanie wpojone podczas rozwoju w rodzinie z pewnością zaowocuje w przyszłości i nie zostanie tak szybko zapomniane. Każdy człowiek ma prawo do własnego rozwoju. Jeśli jednak już w młodości zostanie pozbawiony najcenniejszych czynników jak: miłość, szacunek, bezpieczeństwo itp. nie będzie mógł prawidłowo dojrzeć oraz wybrać właściwej dla siebie drogi życia.
Kolejnym aspektem w życiu rodzinnym, na który Jan Paweł II zwrócił uwagę jest fakt, że powinniśmy dbać zarówno o swoje potomstwo jak i rodziców, którzy dali nam życie. Nigdy nie przestajemy być synem lub córką, tak jak i matką oraz ojcem. Należy o tym pamiętać, ponieważ wiąże się to z pewnymi obowiązkami i zobowiązaniami. Wzajemny szacunek, miłość i pomoc jest w rodzinie bardzo ważna, ponieważ dzięki temu kształtują się nierozerwalne więzi. Polski Papież kochał swoją rodzinę oraz szanował swoich rodziców za trud włożony w jego wychowanie. Nawoływał ludzi do tego, aby także zaczęli doceniać siłę i potęgę rodziny oraz tak jak to mówi Przykazanie Boże: Czcij ojca swego i matkę swoją.
Zawierając małżeństwo tworzymy rodzinę, powołujemy na świat potomstwo, wychowujemy je w wierze katolickiej. Te wszystkie kroki tworzą pewną historię rodziny, z której dzieci biorą przykład. Dlatego tak ważne jest, aby rodzina żyła w jedności, bez rozwodów, zbędnych kłótni i złych czynów. Jan Paweł II zwracał uwagę na to, że rodzina bezpośrednio wpływa na rozwój młodego człowieka, na jego decyzje oraz przyszłe wybory. Aby móc być dobrym przykładem i wskazówką dla swojego syna bądź córki – to my sami musimy stać się jeszcze lepszymi ludźmi i stworzyć kochającą się rodzinę.
Uważam, że nauki Jana Pawła II nadal pomagają wielu ludziom rozwiązać ich problemy, odpowiedzieć na nurtujące ich pytania bądź wątpliwości. Zgadzam się, że rodzice są odpowiedzialni za wychowanie młodego pokolenia. Rodzina, która została oparta na wartościach chrześcijańskich, miłości, szacunku i zaufaniu to rodzina, której nic nie złamie. Tego właśnie potrzebuje młody, dojrzewający i kształtujący swoją osobowość człowiek. Jan Paweł II doskonale o tym wiedział i tę wiedzę mądrze i skutecznie przekazywał dalej. Stał się autorytetem wielu ludzi, którzy wierzą w jego słowa i starają się je realizować każdego dnia. Z pewnością jego nauczania są wartością dla wielu młodych małżeństw i rodzin.