Atrakcja turystyczna
Omawiając problem atrakcyjności turystycznej nie można pominąć terminu atrakcji turystycznej, gdyż to właśnie one zachęcają ludzi do spędzania czasu poza miejscem stałego zamieszkania, oferując im wypoczynek, rekreacje czy też realizowanie celów edukacyjnych. Osoby podróżujące dla przyjemności poszukują obiektów i urządzeń, które zapewnią im zabawę, rozrywkę lub realizacje zainteresowań. Większość osób wybiera kierunek wyjazdu z uwagi na infrastrukturę, jakiej spodziewa się tam znaleźć. Każde urządzenie lub impreza, które przyciągają gości w jakieś miejsce, mogą być nazwane atrakcją lub, ściślej, atrakcja turystyczna. Atrakcje te mogą być naturalne albo stworzone przez człowieka.
Naturalne atrakcje turystyczne piaszczyste plaże czy malownicze jeziora nie zmieniają się zasadniczo z upływem czasu. Natomiast atrakcje stworzone przez człowieka zmieniają się wraz z gustami i moda. Powstanie nowej atrakcji powoduje zaostrzenie konkurencji o klientelę, więc menadżerowie takich atrakcji muszą się wykazać wyobraźnią i kreatywnością, aby wyróżniały się na korzyść na tle innych. Także muzea, nie zmieniają swojej roli edukacyjnej w dziedzinie historii, stają się coraz bardziej interesujące i oferują więcej rozrywek.
Według R. Davidsona "każdy walor przyrodniczy, dzieło człowieka, urządzenie lub impreza, które przyciągają gości w określone miejsca może być atrakcja turystyczną”. Atrakcją turystyczną mogą być obiekty przyrodnicze, obiekty związane z historią i kulturą, elementy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, także kompleksy handlowo-rekreacyjne, orientalne bazary, kasyna gry, jak i sklepy wolnocłowe. Atrakcje turystyczne odgrywają ogromną rolę w kształtowaniu ruchu turystycznego, pomagają w identyfikacji miejscowości i regionów, a także określają ich tożsamość i wizerunek.