Warunki naturalne Polski - charakterystyka i ciekawostki

Polska leży na Niżu Środkowoeuropejskim, sięgając od Bałtyku na północy do Tatr na południu oraz od Odry na zachodzie do Bugu na wschodzie. Położenie geograficzne w centrum Europy wpływa na całe środowisko przyrodnicze, począwszy od ukształtowania terenu i rodzaju gleb aż po występujące tu rośliny oraz zwierzęta. Wśród krajów europejskich Polska jest jednym z nielicznych, który może poszczycić się tak wielką różnorodnością środowisk i krajobrazów. Mamy morskie wybrzeża z wędrującymi wydmami i stromymi klifami, rozległe niziny, malownicze pojezierza, bagniste rozlewiska rzek, wspaniałe lasy w równinnej, centralnej części kraju oraz wyżyny i wysokie góry o charakterze alpejskim na południu. Powierzchnia kraju jest wyraźnie nachylona z południowego wschodu (od Bieszczad) na północny zachód (do wyspy Wolin). Zasadniczy wpływ na ukształtowanie powierzchni północnej i środkowej Polski miały zlodowacenia, z których ostatnie zakończyło się około 10 tysięcy lat temu. Natomiast pasmo Karpat powstało o wiele wcześniej, pomiędzy 65 mln a 2 mln lat temu, w wyniku potężnych ruchów górotwórczych.
Nizina to zazwyczaj płaski teren o wysokości nieprzekraczalnej 300 m n.p.m.. Ponad 90% naszego kraju stanowią niziny. Największe z nich to Nizina Wielkopolska i Nizina Mazowiecka.
Wyżyna to teren unoszący się pomiędzy 300 a 500 m n.p.m. Wyżyny zajmują tylko 5% powierzchni Polski. Największe z nich to Wyżyna Małopolska i Wyżyny Lubelska.
Góry obejmują tereny wzniesione powyżej 500 m n.p.m. W Polsce zajmują one zaledwie 3% powierzchni. Największe góry to Karpaty, a ich najwyższe pasmo stanowią Tatry.
Dla krajobrazu Polski charakterystyczna jest przewaga nizin oraz równoleżnikowy, czyli przebiegający w kierunku wschód-zachód, układ krain geograficznych. Układają się one pasami, poczynając od morza ku górom.
Polska jest krajem typowo nizinnym - średnia wysokość wynosi 173 m n.p.m. Dla porównania średnia wysokość w Europie wynosi 290 m n..m.
Różnica poziomów pomiędzy najniżej położonym miejscem w depresji, czyli na obszarze leżącym poniżej poziomu morza, a najwyższym szczytem górskim wynosi w Polsce 2500,8 m.

Dodaj swoją odpowiedź