Analiza dzieła Hieronima Boscha "Syn marnotrawny".

Tytuł: "Syn marnotrawny"
Autor: Hieronim Bosh
Data Powstania: XV w.
Technika malarska: olej na płótnie
Opis:
I plan: syn marnotrawny ( zniszczone ubranie, zgarbiony, wychudzony, kostur/kosz, laska, kapelusz, buty nie do pary, zraniony)
II plan: Dom ( zaniedbany, zniszczony), drzewo, zwierzęta, brama ( drewniana, mała)
Tło: drzewa, wzgórza, zarys domów, prawdopodobnie pola
Nastrój: ponury, smutny, przygnębiający.
Wnioski interpretacyjne: Bóg to drzewo życia. Na wysokości serca syna drzewo jest chore, co oznacza, że bohater zgrzeszył. Po lewej stronie drzewo jest uschnięte, gdyż lewa strona symbolizuje zło, a syn zszedł na złą drogę. Drzewo i tytułowy bohater są szarawe, ponieważ kolor szary jest pośredni między bielą (niewinnością), a czernią (zło). Syn zrozumiał swój błąd i się nawrócił. Sroka pojawia się na obrazie trzy razy, co symbolizuje trzy etapy życia bohatera. Kosz nie jest szary jak cała postać, ponieważ to jedyna rzecz łącząca bohatera z domem, a więc pieczołowicie chroniona. Elementy obrazu wskazujące na to, że syn marnotrawny podjął decyzję o nawróceniu to uchwyt w kształcie równobocznego trójkąta - symbol Boga, kapelusz - chęć powrotu, świńska racica zerwana z rzemyka i wetknięta za pazuchę - odrzucenie grzesznej natury, okrąg ujęty w ośmiokąt - koło -boska doskonałość, ośmiokąt - zmartwychwstanie ciała i duszy.
Moja opinia na temat dzieła: Obraz Hieronima Bosha jest trudny do odczytania dla kogoś kto nie zajmuje się historią sztuki, zawiera mnóstwo symboli, które to można odczytać po dłuższej chwili zastanowienia.

Dodaj swoją odpowiedź