Opis obrazu Rubensa.
Obraz, który poddałam analizie nosi tytuł "Sąd Parysa". Jego autorem jest Peter Paul Rubens. Dzieło namalowane zostało w latach 1639-1638. Zastosowana technika to: olej na płótnie.
Tematyką obrazu jest mit o pasterzu Parysie, który rozstrzyga spór pomiędzy boginiami: Ateną, Afrodytą, a Herą o to, która z bogiń powinna otrzymać jabłko z napisem "dla najpiękniejszej".
Na pierwszym planie można zauważyć Parysa siedzącego na kamieniu. Przygląda się boginiom. Jego twarz wypełnia zaduma, zamyślenie, bezradność. Przyodziany jest w ciemną, połyskującą szatę ozdobioną zwierzęcą skórą. W lewej ręce trzyma długą laskę, natomiast w drugiej dłoni można dostrzec złote jabłko. U jego stóp leży duży pies pasterski.
U boku Parysa stoi Hermes, posłaniec bogów. Ubrany jest w pomarańczową szatę. Przy hełmie przyczepione ma skrzydła. W lewej ręce trzyma kaduceusz- laskę, na której splecione są dwa węże. Natomiast prawa dłoń spoczywa na pniu drzewa, przy którym stoi.
Pierwszą kobietą, od lewej strony, jest Atena. Jej znakiem rozpoznawczym jest hełm i tarcza leżące u jej stóp. Część jej ciała pokryta jest białym, zwiewnym materiałem. . Na prawym przedramieniu ma złotą bransoletę wysadzaną kamieniami. Stoi oparta o drzewo, na którego gałęzi siedzi sowa-symbol mądrości.
Następną boginią jest Afrodyta. Jest zwrócona w stronę Parysa i Hermesa. Na jej głowie połyskuje złota korona. Trzyma w ręku czarne sukno. Za nią widać nachylonego Erosa-boga miłości.
Kobieta po prawej to Hera. Stoi ona tyłem. Przepasana została ciemnoczerwonym płaszczem . Pod lewą ręką widać kawałek białego materiału. Przy jej nogach można spostrzec pawia, który jest na pewno atrybutem królowej niebios.
Na drugim planie można zauważyć owcę na pastwisku. W oddali rozpościera się ciemnoszare niebo. W górnej części dzieła można dostrzec zarys postaci trzymającej jabłko. Dookoła wszystkich postaci rozmieszczone są drzewa. W oddali widać dolinę.
Wszystko utrzymane jest w tonacji szarości. Dominują ciemne, zielone i brązowe kolory. Alabastrowe ciała kobiet kontrastują z resztą obrazu.
Moim zdaniem, dzieło sztuki doskonale ukazuje treść mitu. Zawiera również ważne dla odbiorcy szczegóły, które obrazują całe zajście.