materiały składające się z polimerów syntetycznych (wytworzonych sztucznie przez człowieka i niewystępujących w naturze) lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych oraz dodatków modyfikujących takich jak np. napełniacze proszkowe lub włókniste, stabilizatory termiczne, stabilizatory promieniowania UV, uniepalniacze, środki antystatyczne, środki spieniające, barwniki itp. Termin „tworzywa sztuczne” funkcjonuje obok niepoprawnych często stosowanych żargonowych określeń takich jak np. plastik. Najbardziej poprawnym terminem obejmującym wszystkie materiały zawierające jako główny składnik polimer, bez rozróżniania, czy jest on pochodzenia sztucznego czy naturalnego, jest określenie „tworzywa polimerowe”.
Metody powstawania tworzyw sztucznych Polimeryzacja Reakcją polimeryzacji nazywamy proces łączenia się cząsteczek monomeru w reakcji łańcuchowej bez wydzielenia produktu ubocznego. Monomerami ulegającymi polimeryzacji są przede wszystkim związki zawierające wiązania wielokrotne (podwójne lub potrójne) oraz związki cykliczne o nietrwałej budowie pierścieniowej (tlenki alkilenów, laktony, laktamy, bezwodniki).Polikondensacja Polikondensacja zwana bardzo często polimeryzacją kondensacyjną, jest reakcją łączenia się wielkiej ilości cząsteczek monomeru lub konomerów w makrocząsteczki polikondensatu, podczas którego wydzielają się: woda, wodór lub inne proste związki jako produkty uboczne. W skład łańcucha głównego makrocząsteczek polikondensatu oprócz atomów węgla wchodzą także atomy innych pierwiastków, np. tlenu azotu, fosforu, boru lub krzemu. Polikondensacja stanowi szczególny przypadek reakcji podstawiania, w której cząsteczki reagujące są wielofunkcyjne, a warunki równowagi nie przeszkadzają tworzeniu się cząsteczek o długich łańcuchach. W odróżnieniu od polimeryzacji addycyjnej polimeryzacja kondensacyjna jest reakcją stopniową. W każdym stadium reakcji tworzą się przejściowe, trwałe produkty, dające się wyodrębnić. W przypadku gdy w reakcji biorą udział dwa rodzaje cząsteczek mających co najmniej po dwie grupy funkcyjne, reakcje nazywa się heteropolikondensacją. Jeśli reagują ze sobą cząsteczki jednego tylko rodzaju (np. cząsteczki hydroksykwasów typu HO-( CH2 )x-COOH), proces nazywa się hemopolikondensacja. Polimeryzacja kondensacyjna nie jest procesem samorzutnym i wymaga doprowadzenia energii z zewnątrz. Wzrost łańcucha makrocząsteczki przebiega powoli, a szybkość tego procesu zależy od temperatury, od szybkości usuwania małocząsteczkowych produktów ubocznych oraz od ilości i charakteru katalizatora(zazwyczaj od stężenia jonów wodorowych).Podczas polikondensacji ustala się, podobnie jak przy zwykłej kondensacji, stan równowagi.Poliaddycja Poliaddycja polega na polireakcji przyłączenia różnych grup chemicznych(z jednoczesnym przegrupowaniem pewnych atomów wchodzących w skład układów reaktywnych, ale bez wydzielania produktów ubocznych).Substratami poliaddycji mogą być również dość duże cząsteczki o charakterze liniowym, otrzymane w reakcjach wstępnych. Jeśli na każdym końcu takiej liniowej cząsteczki (prepolimerów lub polimeru wstępnego) znajduje się po jednej grupie reaktywnej, to powstałe tworzywo składa się z makrocząsteczek liniowych i jest termoplastem. Jeśli cząsteczka prepolimeru (produkt wstępnej polireakcji). Zawiera trzy takie grupy, powstaje usieciowane tworzywo duroplastyczne. Poliaddycja zapewnia możliwość dowolnego modyfikowania struktury makrącząsteczek, a tym samym własności tworzyw w zależności od potrzeb przez dobór odpowiednio zróżnicowanych prepolimerów. Typowymi poliaduktami są poliuretany.
jak powstają tworzywa sztuczne
jak powstają tworzywa sztuczne...
Jak powstają tworzywa sztuczne? Proszę dokładnie opisać. Daje naj :3
Jak powstają tworzywa sztuczne? Proszę dokładnie opisać. Daje naj :3...
Jak powstają tworzywa sztuczne? Rodzaje tworzyw? Prosze... bardzo potrzebne =(( Daje naaj! <3
Jak powstają tworzywa sztuczne? Rodzaje tworzyw? Prosze... bardzo potrzebne =(( Daje naaj! <3...
1 . opisz jak można przetwarzać drewno oraz jakie powstają z niego produkty. Wymień kilka narzędzi do obróbki. 2. Wyjaśnij w jaki sposób powstają tworzywa sztuczne. Wyjaśnij różnice między plastomerami a elastomerami. Podaj kilka narzędzi do obróbki.
1 . opisz jak można przetwarzać drewno oraz jakie powstają z niego produkty. Wymień kilka narzędzi do obróbki. 2. Wyjaśnij w jaki sposób powstają tworzywa sztuczne. Wyjaśnij różnice między plastomerami a elastomerami. Podaj kilka narz�...
Tworzywa sztuczne i syntetyczne - referat
Od co najmniej 60 lat tworzywa sztuczne znajdują coraz większe zastosowanie w różnych dziedzinach techniki i życia codziennego. Stosowane początkowo jako namiastki tradycyjnych i zarazem deficytowych tworzyw wytwarzanych z surowców naturalnyc...