jakie są zasady koszykówki i piłkiręcznej oraz oczym powinno się pamiętać?

Odpowiedź

Czas gry wynosi 4 x 10 min. Pomiędzy pierwszą i drugą oraz trzecią i czwartą kwartą przerwa trwa 2 minuty, natomiast pomiędzy druga, a trzecią kwartą 15 minut. Czas gry może być skrócony w zależności od wieku uczestniczących zawodników oraz od systemu przeprowadzanych rozgrywek. Od 1 października 2003 zwiększono liczbę czasów na żądanie trenera z czterech do pięciu oraz zniesiono obowiązek brania czasu w każdej kwarcie. W pierwszych 20 minutach trener będzie mógł wziąć dwa czasy, a w drugich trzy. Oznacza, to, że szkoleniowiec będzie mógł wziąć trzy czasy w czwartej, ostatniej kwarcie. Do czasu gry nie wlicza się przerw w grze, tzw. okresów, kiedy piłka jest "martwa". Okresy te są odliczane przez mierzącego czas. Piłka jest martwa wówczas, gdy gra została przerwana na sygnał sędziego lub po zdobyciu kosza. Celem gry jest wrzucenie piłki do kosza przeciwnika. Kosz uzyskany rzutem z gry ma wartość 2 p., kosz z rzutu wolnego - l p., a sprzed linii 6,25 m - 3 p. Wygrywa ta drużyna, która w przepisowym czasie gry zdobędzie większą liczbę punktów. Jeśli po upływie czasu gry wynik jest remisowy, sędzia zarządza 5-minutową dogrywkę. Jeśli w czasie pierwszej dogrywki nie nastąpiło rozstrzygnięcie zarządza drugą. piłka ręcza Piłka ręczna (potocznie pol. szczypiorniak, ang. handball) — zespołowa dyscyplina sportu (gra drużynowa), uprawiana na całym świecie – zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn – w której biorą udział dwie ekipy po 7 zawodników każda. Celem gry jest wrzucenie – wyłącznie za pomocą rąk – piłki do bramki przeciwnika. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana i zatrzymywana. Zawodnicy, oprócz bramkarzy, nie mają prawa zrobić więcej niż 3 kroki z piłką w rękach, co wymusza bieg z kozłowaniem i liczne podania. Bramkarz wychodząc z pola bramkowego, staje się zwykłym zawodnikiem i obowiązują go wtedy takie same prawa jak pozostałych zawodników.

Mogę opisać zasady koszykówki :) Koszykówka: W meczu grają dwie drużyny, każda posiada 5 zawodników grających.  Zadaniem zawodników jest zdobycie jak najwięcej punktów (celne rzucanie do kosza) dla swojej drużyny, i zapobieganie zdobywaniu punktów przez drużynę przeciwną.  Nad meczem czuwają - sędziowie, sędziowie stolikowi i komisarz.  Zwycięzcą meczu zostaje ta drużyna, która uzyskała więcej punktów. Punkty. - 1 punkt można zdobyć za udany rzut osobisty, z linii rzutów wolnych, - 2 punkty można zdobyć za rzut z akcji wykonany z odległości mniejszej niż linia rzutów za trzy punkty, - 3 punkty można zdobyć za rzut zza linii rzutów za trzy punkty. Czas rozgrywania meczu to 4x10 min. Pozycje w koszykówce są następujące: - rozgrywający - rzucający obrońca - niski skrzydłowy - silny skrzydłowy  - środkowy. W koszykówce rozróżniamy także: - aut - faule - rzut za trzy punkty - błąd 3 sekund - błąd 5 sekund - błąd 8 sekund - błąd 24 sekund - błędy kozłowania