Pojęcie ojczyzny Adama Mickiewicza

Udowodnij, że A. Mickiewicz buduje pojęcie ojczyzny wyzyskując między innymi mity narodowe i składniki kultury miejskiej.

Adam Mickiewicz buduje w swoim utworze ówczesne pojęcie ojczyzny , widzianej oczyma romantyka i patrioty. Obraz ten jest trochę wyidealizowany . Rodzimy kraj poety przedstawiany jest w dwojaki sposób. Z jednej strony są to piękne i urzekające krajobrazy , opisy łąk ,pól i lasów .Z drugiej zaś przedstawiona zostaje mentalność ówczesnej szlachty Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Epopeja narodowa Polaków pełna jest opisów , które przekazują nam w sposób dokładny i łatwy do wyobrażenia informacje na temat przyrody , jej zmian czy skutków. Od samego początku , aż do końca będą zdobić to dzieło przenikając je i dając nam pełen obraz piękna Litwy.

Lud ojczyzny stanowią w większej mierze ludzie prości , aczkolwiek wysokiego stanu. W utworze występuje arystokracja i szlachta , o chłopach zaś Mickiewicz tylko wspomina. Bohaterzy będący bitnymi wojownikami , za cel stawiają sobie oswobodzenie ojczyzny spod rządów cara. Na pierwszym miejscu występuje u nich Bóg , po czym ojczyzna i honor . W imię tych haseł mogliby bez wahania poświęcić własne życie. Od czasu do czasu biją się między sobą , lecz gdy nadejdzie większe niebezpieczeństwo , przestają myśleć o własnych sprawach i łączą się w walce przeciwko wspólnemu wrogowi.

Szlachta , wraz z arystokracją ukazana jest ,w utworze, w sposób pozytywny . Nie znęca się nad słabszymi . Wręcz odwrotnie stara się respektować ich prawa , a nawet im pomagać. Sędzia nigdy nie nakazuje pracować swym chłopom po zmierzchu , a Tadeusz po ożenku proponuje Zosi by ich poddani stali się wolni , przez co będą mogli więcej otrzymać od życia.

W utworze Adama Mickiewicza , praktykowane są stare zwyczaje. Młodzież nauczana jest przez pokolenie bardziej obyte i doświadczone . W ten sposób praktykuje się dawne tradycje . Obsługiwanie dam przy stole , czy zabawianie rozmową to w ówczesnych czasach była rzecz normalna. Nawet dzieci , wychowywane przez opiekunów zafascynowanych kulturą rosyjską , czy paryską szybko orientowały się , iż najważniejsza jest ojczyzna , a najpiękniejsze jej obyczaje , stroje i mowa. Zosia wychowywana przez Telimenę(która przebywała przez wiele lat w Petersburgu) , na powitanie własnego kochanka ubrała się , mimo protestów Telimeny, w strój ludowy , którym wszyscy się zachwycali.

Obraz w "Pan Tadeuszu" jest wizerunkiem utopijnym ojczyzny. Niestety Litwa jak i Polska w tamtych czasach nie umiała się zjednoczyć przeciwko wspólnemu wrogowi , nie umiała także docenić własnej kultury i piękna kraju ,w którym żyli. Gdyby było inaczej Rzeczpospolita nie przeszłaby przez rozbiory , znikając z map na tak długi okres czasu.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Patriotyzm dawniej a dziś. Oprzyj się na 4 utworach Adama Mickiewicza.

Patriotyzm dawniej a dziś. Oprzyj się na 4 utworach A. Mickiewicza.

Patriotyzm- słowo wydawałoby się doskonale znane i rozumiane przez obywateli Polski. Jednakże czy tak jest naprawdę? Czy definicja patriotyzmu nie zmieniła się pr...

Język polski

Utwory Adama Mickiewicza.

Ballada opowiada o przeżyciach dziewczyny z ludu - Karusi, która czuje przy sobie obecność zmarłego przed dwoma laty kochanka. Tuli się do niego, skarży się na samotność ("Źle mnie w złych ludzi tłumie"). Jest dzień, lecz jej...

Język polski

Tęsknota za Ojczyzną na podstawie Adama Mickiewicza i Henryka Sienkiewicza

Tęsknota za szczęściem rodzinnym od zawsze była motywem popularnym w literaturze. Uważam, że wynikać to mogło z osobistych uczuć twórców, którzy przebywając na emigracji, często powracali myślą do ojczyzny, rodziny, niezapomnianych l...

Język polski

Obraz utraconej ojczyzny we fragmencie Epilogu "Pana Tadeusza". Co z tego obrazu odnajdujesz w całym poemacie Adama Mickiewicza?

Dla każdego człowieka pod słowem „ojczyzna” kryje się zupełnie cos innego. Jedni uważaja, że ojczyzna to miejsce, w którym człowiek się urodzil. Inni będa uważac, że ojczyzna to poczucie tożsamości z jakąś grupą ludzi, którą ...

Język polski

Sens cierpienia narodu polskiego. Zaprezentuj koncepcję Adama Mickiewicza na podstawie podanego fragmentu i całości III części „Dziadów”

Motyw cierpienia i zła spotykany jest w literaturze już od jej początku, gdyż samo cierpienie i zło towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Jest ono przyczyną ciągle rodzących się wątpliwości, pytań, tragedii, które twórcy ujmują...