Rabacja galicyjska

Rabacja galicyjska– wystąpienia chłopów galicyjskich na obszarze od Wadowic po Dobromil (pomiędzy Jasłem a Dębicą pod przywództwem Jakuba Szeli), mające charakter masowego pogromu ludności ziemiańskiej, urzędników dworskich i rządowych w drugiej połowie lutego 1846 roku.
Austriacy wykorzystali niezadowolenie chłopów i rozpuszczając plotkę o tym, że szlachta planuje przeciwko chłopom akcję zbrojną, której celem ma być ich wybicie, pchnęli ich do mordów i plądrowania szlacheckich dworów. Za głównego inspiratora uważany był starosta tarnowski Józef Breinl.
Rzeź galicyjska rozpoczęła się 19 lutego, choć do pierwszych napadów na dwory doszło już 18 lutego. Zbrojne gromady chłopów zrabowały i zniszczyły w ciągu kilku dni w drugiej połowie lutego 1846 roku ponad 500 dworów (w cyrkule tarnowskim zagładzie uległo ponad 90% dworów). Zamordowano, często w bardzo okrutny sposób (stąd określanie tych wydarzeń terminem rzeź), od ponad 1200 do 3000 osób, niemal wyłącznie ziemian, urzędników dworskich i rządowych oraz kilkudziesięciu księży. Jak ustalił i podkreślał prof. Stefan Kieniewicz, mimo skali wydarzeń, ani jeden Żyd nie padł [ich] ofiarą. Nie atakowano również Niemców[1]. Bandy atakowały także mniejsze oddziały powstańcze zmierzające do Krakowa. Chłopi z wyjątkowym bestialstwem mordowali swoich dziedziców, m.in. odpiłowywali im głowy.
Gdy powstanie krakowskie zostało stłumione i chłopi przestali być potrzebni Austriakom, wojsko przywróciło spokój. Jakub Szela został internowany, a następnie przesiedlony na Bukowinę. Bardzo szybko w Galicji zapanował spokój, jednak długo jeszcze pamiętano o rzezi galicyjskiej, która swoim zasięgiem objęła przede wszystkim Tarnowskie, Sanockie, Nowosądeckie i część Jasielskiego. Krwawe wystąpienia chłopskie miały miejsce tylko na tym obszarze, gdzie rozwinął się masowy ruch trzeźwości propagowany przez Kościół katolicki, który w ciągu roku przyniósł spadek spożycia alkoholu do kilku procent wielkości wcześniejszej, co podcięło podstawy egzystencji społeczności arendarzy.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

co to była Rabacja galicyjska ?? Rabacja galicyjska- krwawy bunt chłopów w Galicji w 1946 roku skierowany przeciwko miejscowej szlachcie.

co to była Rabacja galicyjska ?? Rabacja galicyjska- krwawy bunt chłopów w Galicji w 1946 roku skierowany przeciwko miejscowej szlachcie....

Historia

Rabacja Galicyjska w Tarnowie i okolicach.

Straszliwy splot nędzy, rozpaczy, ciemnoty, austriackich machinacji, przygotowaną do powstania narodowego, strach i nienawiść spowodowały wybuch społeczny chłopów zwany rabacja- żeś panów 1846 roku. Epicentrum tych wydarzę głośnych na ...

Historia

Rabacja Galicyjska.

RABACJA GALICYJSKA
wystąpienia chłopów miały na celu obalenie systemu feudalnego, odejście od pańszczyzny.

Przyczyny:
ucisk chłopów przez panów, wzrost pańszczyzny;
kłamliwa polityka austriacka; austriaccy urzędnicy ...

Historia

Powstanie listopadowe, styczniowe i rabacja galicyjska - tabela

Podstawowe fakty dotyczące powstania listopadowego, styczniowego oraz rabacji galicyjskiej.


Powstanie listopadowe

Czas trwania
Język angielski

Powstanie krakowskie i rabacja galicyjska- ocena wydarzeń

Powstanie krakowskie i rabacja galicyjska- ocena wydarzeń...