skąd przylatuje? jemiołuszka kiedy przylatuje? kiedy odlatuje? i czym się odżywia? skąd przylatuje?czeczotka kiedy przylatuje? kiedy odlatuje? i czym się odżywia?

skąd przylatuje? jemiołuszka kiedy przylatuje? kiedy odlatuje? i czym się odżywia? skąd przylatuje?czeczotka kiedy przylatuje? kiedy odlatuje? i czym się odżywia?
Odpowiedź

Rodzina :jemiołuszki  Opis 19-21 cm  Krępy ptak wielkości szpaka i zaostrzonych skrzydłach i krótkim ogonie. Łatwo rozpoznawalna po szarobrązowym, sutym upierzeniu z czubem. Skrzydła ozdobione białymi paseczkami i czerwonymi końcami lotek 2. rzędu, koniec ogona żółty. W okresie przelotów pojawia się naszych miastach czasem w dużych stadach odzywających się wibrującym głosem. Rozmieszczenie:  Gatunek północny, pojawiający się całym kraju  Występowanie:   W naszym kraju związana z zadrzewieniami, parkami i lasami liściastymi, w których występują owocujące drzewa i krzewy  Siedliska:  parki i ogrody, zadrzewienia  Liczebność:  Średnio liczny lub nieliczny ptaka przelotny i zimujący ale pojawia się w bardzo zmiennej liczebności w poszczególnych sezonach Gniazdo:  Na drzewie lub krzewie, przy pniu lub na bocznej gałęzi, czarka zbudowana u podstawy z gałązek, trawy i mchu, wyścielona trawkami i porostami  Lęg: 5-6 niebieskawych, nakrapianych jaj. Wysiadywanie:  14-15 dni. Młode uzyskują lotność w wieku 14-15 dni  Pokarm:  W okresie lęgowym głównie owadożerna, jesienią i zimą zjada jagody i owoce, np. jarzębiny i jemioły Wędrówki:  Wędrowna. W naszym kraju przebywa od X do IV  Status ochronny i zagrożenia: Gatunek chroniony Wskazówki obserwacyjne:  Łatwa do rozpoznania i mało płochliwa, ale przelatujące stado łatwo pomylić ze szpakami

Jemiołuszka Przylatuje z Rosji i Skandynawii Odlatuje w okresie Mareca do Maja Czeczotka Z  Eurazji i Ameryki Północnej, z Skandynawii oraz Syberii. Odlatuje od lutego do kwietnia  jemioluszka  zywi sie  Latem w okresie godowym poluje na owady. Zimą i jesienią  je w dużych ilościach jagody, głównie głogu, tarniny, jemioły, dzikiej róży, ligustru, śnieguliczki, jałowca, cisu i jarzębiny oraz inne mięsiste owoce krzewów i krzewinek. Czasem też nagryza pączki, rozwijające się liście i kwiaty, a wyjątkowo opadłe owoce a Czeczotka  Nasiona drzew, głównie liściastych, szczególnie lubi nasiona brzozy, ale również olchy i modrzewia oraz inne. W okresie lęgowym również małe owady, pająki i inne bezkręgowce. Pisklęta karmione są owadami i nasionami.

Dodaj swoją odpowiedź