Mit o powstaniu świata według Greków - streszczenie

Świat narodził się z Chaosu. Nikt nie potrafił dokładnie określić czym on był. Z niego wyłoniły się dwa pierwsze bóstwa: Uranos - Niebo i Gaja - Ziemia. Oni dali początek wielu pokoleniom bogów.

Z ich małżeńskiego związku narodzili się tytani: kiklopowie (cyklopi o jedym oku na środku głowy) i hekatonchejrowie (sturęcy). Synowie nie spodobali się jednak Uranosowi, dlatego strącił ich w bezdenne czeluści zwane Tartarem, a stamtąd nie było już powrotu.

Gaja znienawidziła męża za jego okrutny czyn i zaczęła knuć plan przeciwko władcy. Namowom matki uległ Kronos- najmłodszy z tytanów i jeszcze wolny. Zaczaił się on na swojego ojca, okaleczył go i strącił z tronu. Z krwi wyrodnego ojca powstały trzy boginie zemsty- Erynie, a ten ukrył się w niebie. Razem z bogami rodziła się przyroda. Powstał ląd, woda, słońce, lasy i zwierzęta. Świat rozkwitał.

Władzę nad światem po ojcu objął Kronos wraz z małżonką Reją. Pamiętał on jednak i przepowiedni ojca, który wróżył mu taką samą utratę tronu, przez walkę z synem. Dlatego też ponury i podejrzliwy Kronos połknął pięcioro swoich dzieci. Gdy jednak urodziło się szóste dziecko Reja zeszła z nim na Kretę i oddała pod opiekę nimfom i kozie Almatei. Mężowi natomiast dała do połknięcia kamień owinięty w pieluszkę, a Kronos nawet nie zauważył różnicy. Reja synowi dała na imię Dzeus. Wyrastał on na łonie natury karmiony mlekiem kozy. Gdy Dzeus był już dorosły przyszedł czas na stoczenie walki z ojcem, dlatego poradził matce, aby dała mężowi środek wymiotny i tak też zrobiła. Dzieki temu najmłodszy syn odzyskał starsze rodzeństwo: Herę, Hestię, Demeter, Posejdona, Hadesa. Pokonał on swojego okrutnego ojca i wraz z rodzeństwem zajął górę Olimp.

Jednak nowe pokolenie bogów nie cieszyło się zbyt długo szczęściem, ponieważ powstał przeciwko nim potężny ród gigantów, którzy rozpoczęli wojnę z Dzeusem i resztą bogów. Nie udało się jednak bogom pokonać wrogów, dlatego Atena sprowadziła Heraklesa z Ziemi. Walczył on dzielnie, ale z pomocą przyszedł mu Dionizos, którego osły, spanikowane całą sytuacją zaczęły wydawać z siebie potworne odgłosy, których giganci o dziwno się przestraszyli i uciekli. Został tylko jeden najwytrwalszy - Alkioneus. Herakles, aby pokonać wroga, zabrał go jak najdalej od ojczyzny i tam zabił.

Bardzo oburzona postępowaniem bogów Gaja urodziła najstraszliwszego potwora - Tyfena. Gdy bogowie Olimpu go ujrzeli natychmiast uciekli do Egiptu i tam przemienili się w zwierzęta, aby potwór ich nie odnalazł i nie rozpoznał. Przeciwstawił się mu jedynie waleczny Dzeus, który pokonał Tyfena.

Kiedy Dzeus osiadł na tronie niebieskim na Ziemi byli już ludzie, którzy zatrwożonymi oczami przyglądali się walkom bogów o panowanie nad światem.

Dodaj swoją odpowiedź