1.Na czym polega przemiana pokoleń u mszaków. 2. Opisz sposób rozmnażania roślin nagonasiennych. 3. Napisz krótką charakterystykę skrzypów. 

1.Na czym polega przemiana pokoleń u mszaków. 2. Opisz sposób rozmnażania roślin nagonasiennych. 3. Napisz krótką charakterystykę skrzypów. 
Odpowiedź

1. występowanie po sobie kolejno gametofitu(pokolenie rozmnażające się przez gamety) i sprofitu(pokol. rozmnażające sie przez spory=zarodniki) domunuje gametofit bo jest samożywny i sporofit jest od niego zależny 2. rozmnażają się przez przemiane pokoleń w skrócie : napoczątku spory (zarodniki) kiełkują i powstaje gametofit i produkuje gamety (1n) : męską i żeńską dochodzi do zapłodnienia powstaje zygota i następnie sporofit 3.charakterystyczną cehą budowy ich sporofitu jest budowa jednorocznych łodyg nadziemnych oraz wieloletnich podziemnych (kłącza). są cenionym surowcem farmaceutycznym (pędy skrzypu) stosuje sie w wypadkuchoroby nerek wspomaga leczenie ran stanów zapalnych i wzmacnia włosy

Dodaj swoją odpowiedź