Dlaczego „Zemsta” A. Fredry ma swoje stałe miejsce na listach obowiązkowych lektur w gimnazjum?

Aleksander Fredro był jednym z najwybitniejszych komediopisarzy w Polsce. W świecie literackim zadebiutował swoim utworem „Śluby panieńskie”, który przysporzył mu wielkiej popularności. Następnym dziełem pisarza stała się komedia pod tytułem „Zemsta”. Z pewnością można rzec, że jest to najsłynniejsza książka tego autora, która dziś ma swoje stałe miejsce na listach obowiązkowych lektur w polskich szkołach. Co takiego jest w utworze Fredry, że przetrwał on w sercach czytelników już niecałe dwieście lat? Czy więc dzieło komediopisarza utrzyma się przez następne stulecia na wykazach książek do przeczytania?
Otóż „Zemstę” spośród innych lektur wyróżnia humorystka. Czytając „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza lub też „Romea i Julię” Williama Szekspira nie czujemy się rozbawieni. Natomiast w utworze Fredry możemy doszukać się trzech rodzajów komizmu. Występowanie zabawnych sytuacji, śmiesznych postaci oraz igraszek językowych z pewnością zachęca czytelnika do lektury. Być może celem napisania „Zemsty” było poprawienie samopoczucia Polaków podczas panującej sytuacji w kraju, jaką były rozbiory.
Czytając lekturę, możemy również dużo dowiedzieć się na temat historii staropolskich obyczajów. W książce między innymi zawarte są informację o ubiorach szlacheckich. Dowiadujemy się, jakich przypraw dodawano dla urozmaicenia smaku. Pochłaniamy wiedze na temat, jakich broni używano do walki wręcz oraz o wyposażeniu palnym. Język, jakim się posługiwano może zafascynować nie jednego czytelnika. Możliwe, że te wiadomości sprawiły, iż „Zemsta” przetrwała tyle czasu w rękach społeczności.
Historia bohaterów książki ma również swoje miejsce w dzisiejszych czasach. Nie raz możemy się napotkać na współzawodniczących ze sobą dwóch zupełnie odmiennych ludzi, którzy odzwierciedlają Cześnika i Rejenta. Książka Fredry może mieć charakter pouczający. Pisarz ukazuję, jakie nieprzyjemności może sprawić nienawiść do drugiej osoby oraz skłania nas do refleksji. Dzięki temu wiecznotrwałemu tematowi lektura zachwyci następne pokolenia.
Sądzę, iż „Zemsta” Aleksandra Fredry przetrwa następne stulecia na listach lektur obowiązkowych. Zadziwiając swoimi atutami odbiorcę z pewnością nie zginie wśród innych dzieł znanych polskich poetów. Myślę, że po mimo archaistycznego języka znajdzie swoje miejsce na półkach czytelników.

Dodaj swoją odpowiedź