Największe zagrożenia i problemy współczesnego Świata.

Problemy współczesnego świata
Współczesny świat to świat wielkiego postępu, przemian naszej cywilizacji i nowego stylu życia. Jednak, jak zawsze, człowiek, dumny ze swoich dotychczasowych osiągnięć, napotyka na problemy, którym trudno mu sprostać. Problemy współczesnego świata można rozpatrywać na różnych płaszczyznach: ekonomicznej, społecznej, politycznej, kulturalnej czy ekologicznej.
Ciągłym tematem nagłośnianym przez media jest problem ubóstwa, głodu i nędzy, który jest obecny przede wszystkim w biednych krajach Afryki, a także Azji i Ameryki Łacińskiej. Brak podstawowej żywności, brak dostępu do wody, a także brak opieki medycznej ? to obraz życia w tych krajach.
To stamtąd docierają do nas szokujące fotografie głodujących ludzi, a przede wszystkim dzieci ? bo ich widok najbardziej porusza ludzkie serca. Bogatsze kraje starają się pomóc głodującym przesyłając paczki żywności i innych niezbędnych produktów. Jednak ten problem nie jest tak łatwo zażegnać, ponieważ jest oczywiste, że ten sposób wspierania finansowego nie jest naprawdę rozwiązaniem sytuacji, a na pewno nie pomaga tym krajom (np. Burkina Faso, Czad, Erytrea, Etiopia) wydźwignąć się z kryzysu gospodarczego, w czym tkwi powód.
Drugi istotny problem, który również jest kojarzony z biednymi krajami Afryki jest problem AIDS. Wirus HIV występuje oczywiście także na każdym innych kontynentach i pozostaje nieuleczalny (można jedynie przy dobrej opiece zahamować rozwój choroby), ale za to opieka medyczna, większa świadomość oraz dostępność środków antykoncepcyjnych spowodowały, że liczba zakażonych w bogatszej części świata stanowi bardzo mały odsetek ogólnej liczby zakażonych HIV, podczas gdy większość osób żyjących z HIV lub AIDS mieszka na teranie Afryki Subsaharyjskiej. Tam wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko i jest powodem ogromniej ilości zgonów dorosłych i dzieci (w tym niemowląt).Tymczasem lęk mieszkańców Europy czy Ameryki Północnej wywołują choroby nowotworowe, z które jednak z roku na rok zdają się być z coraz to większą skutecznością przezwyciężane.
Kolejnym problemem jest terroryzm, który od czasu ataku na World Trade Center w Ameryce w 2001 roku stał się tematem jeszcze bardziej widocznym i być może wywołującym jeszcze większy lęk ? terroryzm nie jest problemem jednego kraju, może zaatakować każdego z nas, a działania terrorystów są trudne do przewidzenia i coraz to bardziej przerażające. Grupy terrorystyczne formują się na każdym z kontynentów, a najbardziej znane z nich to islamska Al-Kaida, działająca w Irlandii Płn. IRA, Czerwone Brygady we Włoszech, ETA w Hiszpanii, Świetlisty Szlak w Peru. Grupy terrorystyczne mają na celu przede wszystkim wywołać panikę i strach, chcąc w ten sposób zamanifestować swoje niezadowolenie i osiągnąć swój polityczny cel. Państwa atakowane przez terrorystów starają się ich zwalczyć, ale czy naprawdę są w stanie zapobiec śmierci kolejnych niewinnych osób ginących w atakach terrorystycznych? W zderzeniu z takimi tragediami nawet największe mocarstwa zdają się być bezsilne, gdy nie potrafią zapewnić zwykłemu obywatelowi bezpieczeństwa. Są jeszcze konflikty zbroje, jak w ubiegłych wiekach, o podłożu narodowościowym, politycznym czy też religijnym. Stałymi, można powiedzieć, punkami zapalnymi jest Irlandia Płn., Kurdystan, Izrael , Kaszmir, Czeczenia.
Problem dotychczas mało zajmujący człowieka, a który teraz staję się coraz bardziej widoczny i palący jest problem zagrożenia naszej planety dzielnością człowieka.
Ekologowie nawołują do ochrony zwierząt i roślinności, a także zwracają uwagę na naruszenie warstwy ozonowej i powiększanie się dziury ozonowej, co może mieć dramatyczne skutki dla ekosystemu. Ozon tworzony warstwę ochronną dla życia ? zatrzymuje nadmiar promieniowania ultrafioletowego. Łatwo więc wywnioskować, że znaczne naruszenie tej warstwy byłoby katastrofą ekologiczną. Jak najnowsze badania donoszą - dziura ozonowa przestaje się rozrastać - wyniki z analizy najnowszych pomiarów warstwy ozonu nad Ziemią. Jednak Amerykańscy eksperci przestrzegają, że upłyną dziesiątki lat zanim dziura ozonowa zacznie się kurczyć.

Największe zagrożenia współczesnego świata
Współczesny świat jest zróżnicowany pod wieloma względami. W dobie ogromnego postępu technologicznego ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, że świat stoi w obliczu wielu zagrożeń i problemów do niedawna nie dostrzegalnych lub nie istniejących. Wiele z nich jest ze sobą ściśle powiązana przyczynowo. Na przykład, przeludnienie, zanieczyszczenie środowiska, ubytek lasów, zasobów naturalnych, zmiany klimatyczne, epidemie i zarazy, rosnąca przestępczość, terroryzm, szerzenie narkomanii, etc. Wzajemne łączenie się problemów prowadzi do lawinowego narastania, a ich rozwiązywanie staje się coraz trudniejsze. Czy grozi nam kryzys demograficzny, żywnościowy i ekologiczny? Czy współczesna medycyna znajdzie sposób walki z chorobami cywilizacyjnymi nękającymi świat? Czy zagraża nam ocieplenie klimaty? Takich pytań we współczesnym świecie pojawia się coraz więcej. Wiele z nich pozostaje bez odpowiedzi.
Do jednych z najpoważniejszych zagrożeń współczesnego świata należą problemy demograficzne i żywnościowe. Przez cały czas obserwujemy szybki wzrost zaludnienia, statystycy ostrzegają przed eksplozją demograficzną. Szczególnie gwałtowny wzrost liczby ludności nastąpił w połowie XX wieku, po zakoszeniu II wojny światowej. Problem przeludnienia dotyczy krajów słabo rozwiniętych, gdzie zamieszkuje przeszło trzy czwarte ludności świata. Przeludnienie w tych krajach stanowi główną przeszkodę w rozwoju gospodarczym. Przeludnieniu często towarzysz nierównomierne rozmieszczenie ludności. Jest to wynikiem historycznie nakładających się procesów zaludnienia związanych ze zmieniającym się wykorzystaniem środowiska przyrodniczego, przemianami gospodarczymi i politycznymi oraz kulturowymi. Powoduje to ogromne różnice między społeczeństwami bogatymi a ubogimi. Poza tym od wielu lat obserwujemy wolniejszy wzrost produkcji żywności niż przyrost ludności w skali światowej. Rosnąca liczba ludności świata zwiększa popyt na żywność. Przodują w tym kraje Trzeciego Świata, gdzie rolnictwo jest zacofane, praca mało wydajna i bardzo często występują susze niszczące uprawy.
Kolejnym istotnym zagrożeniem jest problem surowcowo energetyczny. Wysoki poziom życia w krajach zamożnych powoduje ciągłe zapotrzebowanie na coraz większą ilość towarów i energii. Światowe zasoby wielu surowców naturalnych są ograniczone i w nie dalekiej przyszłości może grozić nam ich wyczerpanie. Kiedy zabraknie nieodnawialnych surowców, wzrost gospodarczy nie będzie już możliwy. Przyszłość należy do alternatywnych, odnawialnych źródeł energii np. energii wodnej, słonecznej, wiatrowej. Już teraz należy oszczędniej korzystać z zasobów nieodnawialnych i zastępować je alternatywnymi.
Obecnie w wielu rejonach świata toczą się wojny, walki zbrojne i wybuchają konflikty. Do regionów najbardziej niespokojnych należy zaliczyć Afrykę i Azję. Po rozpadzie bloku wschodniego w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej zaistniały kryzysy gospodarcze, społeczne oraz odżyły na nowo konflikty o podłożu etnicznym. Każdego dnia obserwujemy konflikt izraelsko-palestyński na Bliskim Wschodzie czy też wydarzenia w Afganistanie i Afryce. Przyczyny wojen i konfliktów mogą być różne: problemy etniczne i narodowe oraz religijne, walka o cenne surowce mineralne, o dominacje, ingerencja innych państw lub układy społeczno-polityczne. Każda wojna, walka lub konflikt niesie ze sobą śmierć, często śmierć niewinnych, przypadkowych osób i destabilizację gospodarczą.
Wykorzystanie środowiska naturalnego oraz jego zasobów wiąże się z niszczeniem i zanieczyszczeniem go. Dlatego wśród globalnych problemów współczesnego świata problem ochrony środowiska stał się taki ważny. To działalność gospodarcza człowieka przekształciła i zanieczyściła środowisko przyrodnicze. Szybko rozwój gospodarczy, przyrost ludności, wzrost procesu urbanizacji, motoryzacji zakłóca harmonię środowiska i równowagę w przyrodzie. Zagrożeniu podlega każdy fragment środowiska: ziemia, woda, powietrze. Niekorzystne zjawiska jak: globalne ocieplenie, kwaśne opady, dziura ozonowa, zanieczyszczenie wód, składowanie i spalanie sztucznych odpadów oraz erozja gleb występują na obszarze całej Ziemi i stanowią coraz większe zagrożenie dla ludzkości. Powinniśmy pamiętać, że Ziemia jest tylko jedna.
Bardzo poważnym problemem dzisiejszego świata są choroby cywilizacyjne. Dotyczą one zarówno krajów Trzeciego Świata jak i tych wysoko rozwiniętych. W krajach Trzeciego Świata w których, brak higieny i odpowiednio rozwiniętej służby zdrowia powoduje bardzo szybkie rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych np. AIDS, Dżuma, Trąd czy Malaria. Zaś w krajach wysoko rozwiniętych najczęstsze są choroby psychiczne wywołane przez stres np. depresje, lub choroby nowotworowe związane z postępem i rozwojem techniki oraz zanieczyszczeniem środowiska.
Najpoważniejszym źródłem zagrożenia współczesnej cywilizacji jest terroryzm, który pojawił się na przełomie XX i XXI wieku. Dawniej terroryzm kierowany był przeciwko konkretnym osobom i nie przybierał tak drastycznych form, natomiast w dzisiejszych czasach jest on skierowany przeciwko całej ludzkości, a jego okrucieństwo nie zna granic. Przykładem ataku terrorystycznego wymierzonego w cywilów, był atak na Word Trade Centre w 2001, w którym zginęło 3000 niewinnych ludzi. Stał się on symbolem organizacji terrorystycznej Al ? Kaida. Po tych wydarzeniach ataki terrorystyczne jeszcze bardziej się wzmogły np. atak na metro w Madrycie, teatr w Rosji, szkołę w Biesłanie. We współczesnym świecie istnieje wiele organizacji terrorystycznych np.: .: Dżihad, Front Wyzwolenia Palestyny, IRA, Czerwoni Khmerzy czy Najwyższa Prawda. Ci ludzie są zdolni do wszystkiego, pozbawieni jakichkolwiek uczuć, przepełnienie jedynie rządzą zabijania.
Wszystkich problemów zagrażających temu światu nie można rozwiązać przy pomocy szybkich środków zaradczych, nie można ich rozwiązać jeden po drugim, osobno. Potrzebna jest współpraca międzynarodowa i między ludzka. Postęp techniczny, który ma ludziom ułatwić życie niesie ze sobą choroby, z którymi medycyna sobie nie radzi. Człowiek wywołuj wojny i konflikty, zabija drugiego człowieka zamiast pomóc mu. Ludzie muszą zrozumieć, że to oni sami są źródłem zła i zagrożenia dla świata, w którym żyją. Że to oni sami popychają świat do samozagłady.

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o społeczeństwie

Problemy współczesnego świata

PROBLEMY WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA

Już w XIX wieku pod wpływem przeobrażeń związanych z rewolucją przemysłową i postępem naukowo-technicznym zwrócono uwagę na problemy globalne, a wiec w mniejszym lub większym stopniu dotyczące c...

Wiedza o społeczeństwie

Problemy współczesnego świata

Już w XIX wieku pod wpływem przeobrażeń związanych z rewolucją przemysłową i postępem naukowo-technicznym zwrócono uwagę na problemy globalne, a wiec w mniejszym lub większym stopniu dotyczące całej ludzkości. Na rodzące się problem...

Wiedza o społeczeństwie

Problemy współczesnego świata i ich rozwiązania

Problemy współczesnego świata, odgrywają ważną rolę w życiu wszystkich wspólczesnych społeczeństw,decydując o szansach i zagrożeniach ich rozwoju.
Problemy na skalę ogólnoświatową dotyczą bezpośrednio lub pośrednio calej ludz...

Wiedza o społeczeństwie

Problemy współczesnego świata i ich rozwiązania.

CKU

Problemy współczesnego świata, odgrywają ważną rolę w życiu wszystkich wspólczesnych społeczeństw,decydując o szansach i zagrożeniach ich rozwoju.Problemy na skalę ogólnoświatową dotyczą bezpośrednio lub pośrednio ca...

Wiedza o społeczeństwie

Problemy współczesnego świata

Współczesny świat to świat wielkiego postępu, przemian naszej cywilizacji i nowego stylu życia. Jednak, jak zawsze, człowiek, dumny ze swoich dotychczasowych osiągnięć, napotyka problemy, którym trudno mu sprostać. Problemy współczesne...