Recenzja baletu "Romeo i Julia"

Balet Siergieja Prokofiewa „Romeo i Julia” jest wspaniałą adaptacją dramatu Williama Szekspira. Balet był wystawiony już po raz 67. Obsadą wykonawcza składała się z tancerzy: Sławomir Woźniak (Romeo), Izabela Milewska (Julia), Andrzej Marek Stasiewicz (Merkucjo), Walerej Mazepczyk (Benwolio),Łukasz Gruziel (Tybalt), Wojciech Ślęzak (Parys), Anna Białecka (piastunka Julii), Błogusław Tużnik i Ewa Głowacka (państwo Kapulet), Karol Urbański (ojciec Laurenty), Waldemar Bartczak i Małgorzata Marcinowska (państwo Monteki) i wiele innych postaci drugo planowych. Muzyką zajęła się orkiestra opery narodowej i Teatru Wielkiego pod dowództwem dyrygenta Tomasza Bugaja. Natomiast całą inscenizacja i choreografią zaprojektował Emil Wesołowski. Boris Foltyn Kudlićka wykonał kostiumy. Za scenografie był odpowiedzialny Andrzej Kreutz Majewski.

Najbardziej podobała mi się gra dwóch, głównych postaci Julii(Izabeli Milewskiej) i Romea(Sławomira Woźniaka). Grali oni ukazując najprawdopodobniej bohaterów przedstawionych w książce. Wyobrażałam sobie ich tak samo czytając dramat Szekspira. We wspaniały sposób odegrali swoje role przekazując uczucie którym siebie darzyli. Nie wierzyłam ze można nie używając słów przekazać widzowi tak wiele emocji. Moją uwagę zwróciły również kostiumy(Boris Foltyn Kudlićka) i scenografia(Andrzej Kreutz Majewski). Stroje podobały mi się najbardziej w scenie balu w domu Kapuletów. Suknie dam były kolorowe, szerokie u dołu i bardzo eleganckie i wytworne. Po prostu pozazdrościć im. Scenografia baletu była skromna jednak miała swój urok. Każdy element scenografii wykonany został z drewna pomalowanego na kolor biały. Na scenie królowała biel, która dawała wrażenie delikatności. Reżyser Siergiej Prokofiew doskonale nawiązał balet do dramatu Williama Szekspira pod wieloma względami. Najważniejsze jest to, ze w pełni ukazał miłość Romea i Julii.

Bardzo podobał mi się balet pt. „Romeo i Julia”. Z chęcią obejrzałabym te przedstawienie jeszcze raz. Zarówno balet jak i książka wzruszyły mnie tak samo i wywołały we mnie te same uczucia. Serdecznie zachęcam wszystkich do obejrzenia tegoż widowiska.

Dodaj swoją odpowiedź