Ola za 4 gumki i 6 spinek do włosów zapłaciła 4,80zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60zł. Jaka była cena jednej gumki a jaka jednej spinki Proszę o pomoc.!

Ola za 4 gumki i 6 spinek do włosów zapłaciła 4,80zł. Monika kupiła w tym samym sklepie jedną gumkę i 10 spinek i zapłaciła 4,60zł. Jaka była cena jednej gumki a jaka jednej spinki Proszę o pomoc.!
Odpowiedź

a - gumki b - spinki Ze względu na to, że były kupione w jednym sklepie ( cena za każdym razem taka sama ) można skorzystać z układu równań 4a+6b=4,80 a+10b=4,60 drugie równanie można pomnożyć przez (-4) 4a+6b=4,80 -4a-40b=-18,40 Po dodaniu otrzymujemy, że: -34b=-13,60 y=0,40 a+10*(0,40)=4,60 a+4=4,60 a=4,60-4 a=0,60 Odp: Gumka kosztuje 0,60 zł, a spinka 0,40 zł

Dodaj swoją odpowiedź