Przedstaw stosunki między USA i Polską po 1989 roku. Wskaż cztery wydarzenia, które miały wpływ na kształtowanie się tych stosunków. Podaj po trzy skutki współpracy polsko-amerykańskiej dla sytuacji wewnętrznej Polski i dla pozycji naszego pa

Stosunki polsko-amerykańskie po roku 1989 były bardzo dobre. Stany Zjednoczony od samego początku aktywnie wspierały proces zmian demokratycznych w Polsce. Symbolicznym wydarzeniem politycznym, które było wyrazem poparcia dla Polski była wizyta prezydenta USA George?a Busha, który spotkał się zarówno z władzą komunistyczną, jak i z przywódcami zwycięskiej partii w wyborach parlamentarnych ?Solidarność?.

Tuż po tym do Stanów pojechał Lech Wałęsa, dzięki czemu nasze relacje stawały się coraz pozytywniejsze, a więzi coraz ściślejsze. Kiedy kilka lat później Polska podjęła decyzję o rozpoczęciu starań do przystąpienia do NATO, Stany Zjednoczone były naszym największym zwolennikiem i mimo wyraźnego sprzeciwu Rosji, w całości popierały naszą kandydaturę. W roku 1999, kiedy w końcu RP przystąpiła do Paktu Północnoatlantyckiego, Polska była postrzegana jako największy sprzymierzeniec USA w Europie. Dwa lata później, dokładnie 11 września nastąpił atak terrorystyczny na World Trade Center, co wstrząsnęło nie tylko Ameryką, ale i całym światem. Ówczesny prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski, od razu zadeklarował, że Stany Zjednoczone mogą liczyć na pomoc ze strony Polaków. Prezydent RP zaoferował wspólną walkę z terroryzmem. Kolejne lata również obfitowały w wiele wydarzeń, które miały wpływ w kształtowanie się stosunków polsko-amerykańskich. Gdy kraje postkomunistyczne takie jak np. Litwa wyraziły chęć dołączenia do NATO to właśnie Polska i USA były tego najgorętszymi zwolennikami. Potwierdzeniem dobrych stosunków między tymi krajami był również zakup przez Polskę kilkudziesięciu samolotów F-16, które zostały sprzedane przez USA za bardzo korzystną cenę. Walka z terroryzmem wciąż trwała, lecz z pogoni za Osamą Bin Ladenem przekształciła się w wojnę w Iraku, Polska była jednym z krajów, które najszybciej dołączyły do Stanów Zjednoczonych. Z kolei najnowszym porozumieniem USA i Polski jest budowa tarczy antyrakietowej na terenie Rzeczpospolitej. Po wielu miesiącach negocjacji w końcu doszliśmy do porozumienia i mimo kolejnego sprzeciwu Rosji, Ameryka nie ugina i wciąż chce pomóc w obronie Europy.

Dzięki instalacji nowoczesnego sprzętu, który będzie i nas, i całą Europę, Polacy będą czuli się bezpieczni. Poza tym bezpieczeństwo zapewnia nam również NATO, a gdyby nie Stany Zjednoczone Polska na pewno by do niego nie została przyjęta. Kolejną rzeczą, którą zawdzięczamy Amerykanom są nowe technologie, w które zostało wyposażone Wojsko Polskie. Modernizacja ta sprawiła, że nasze wojsko jest nowocześniejsze i co za tym idzie skuteczniejsze. Jednak nie wszystko wyszło nam na dobre. Jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej przez CBOS w latach 2004-2005 w Warszawie opublikowanej na stronie www.cbos.pl w styczniu 2006 roku pt. Bazy NATO i tarcza rakietowa w Polsce? społeczeństwo polskie traci zaufanie do amerykańskich inwestycji. Spowodowane jest to zapewne udziałem Polski w wojnie Iraku, co zostało okupione dużą liczbą ofiar w postaci śmierci polskich żołnierzy. Polacy uważają, że konflikt jest zbyt daleko od ich kraju, żeby się w niego angażować.

Bliskie stosunki z USA sprawiły, że Rzeczpospolita Polska zyskała na prestiżu i obecnie każde państwo musi się z nią liczyć. Wstąpienie do NATO oraz budowa tarczy pomimo sprzeciwów Rosji sprawiło, że nasze stosunki z Rosjanami uległy znacznemu pogorszeniu. Przez ciągłe wspieranie Amerykanów w swoich działaniach stosunki Polski z państwami azjatyckimi zmieniły się z neutralnych na raczej negatywne, co może sprawić, iż nasz kraj stanie się kolejnym celem ataków terrorystycznych. Mimo tych czarnych scenariuszy, Polacy w ankiecie pt. Opinie o stosunkach z Rosją, Niemcami i Ukrainą. Na kim Polacy mogą polegać, a kogo się obawiać przeprowadzonej przez CBOS w Warszawie w czerwcu 2006 roku na pytanie O jakich państwach mógłby (mogłaby) Pan(i) powiedzieć, że Polska może na nich polegać? odpowiedzieli, że to właśnie Stany Zjednoczone są najpewniejszym sprzymierzeńcem Polski.

Relacje między Stanami Zjednoczonymi, a Polską wraz z biegiem lat stają się coraz bardziej zażyłe, coraz więcej interesów i inwestycji kraje przeprowadzają wspólnie. Być może już wkrótce Amerykanie zaufają nam na tyle, żeby znieść wizy, jakie potrzebne są nam do wyjazdu do USA.

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o społeczeństwie

Przedstaw stosunki między USA i Polską po 1989 roku. Wskaż cztery wydarzenia, które miały wpływ na kształtowanie się tych stosunków. Podaj po trzy skutki współpracy polsko-amerykańskiej dla sytuacji wewnętrznej Polski i dla pozycji naszego pa

Temat: Przedstaw stosunki między USA i Polską po 1989 roku. Wskaż cztery wydarzenia, które miały wpływ na kształtowanie się tych stosunków. Podaj po trzy skutki współpracy polsko-amerykańskiej dla sytuacji wewnętrznej Polski i dla pozyc...