1. 20% , 175% , 224% , 35 % 2. 1,2 kg - 100% po 2 dniach traci 15 % ,czyli 100 - 15 = 85 % 1,2kg - 100 % x - 85 % x= 1,2 * 85 / 100 x= 1,04 kg 3. 4,2zł - 1kg 4,2zł - 1kg+30% 4,2 - 100 % x - 130% x=5,46 zł za 1kg 1kg - 5,46 zł 75 - x x=409,5 zł 4. 150 zł - 100 % 120 zł - x x= 12 * 100 / 150 x= 12000 / 150 x= 80 % 100% - 80%= 20% Odp: Spodnie staniały o 20 % :) 5. 300zł - 20 % x - 100% 20x = 30000 / 20 x= 1500 1500 zł + 300 zł = 1800 zł Odp: Lodówka kosztuje 1800 zł 6. Poniedziałek: 28zł - 100% x - 110% x= 28* 110 / 100 x= 3080 / 100 x=30,8 zł <<<<< tyle kosztowała w poniedziałek po podwyżce Wtorek: 30,8zł - 100% x - 90% x= 30,8 * 90 / 100 x= 2772 / 100 x= 27,72 zł << Tyle kosztuje obecnie Odp : Książka obecnie kosztuje 27 zł 72 gr.
1. 1/5 - 20% 1 3/4 - 175% 2,24 - 224% 0.35 - 35% 2. 1.5kg-1.5kg-20%=1.5kg-1.5kg*0.2=1.5kg-0.3kg+1.2kg Chleb po 2 dniach będzie ważył 1.2kg 3. 4.5zł----1kg x ----75kg x=4.5zł*75kg/1kg x=337.5zł 337.5zł+337.5zł*30%=337.5zł+337.5zł*0.3=337.5zł +101.25zł=438.75zł Odp: Sprzedawca zarobił 438.75 zł 4. 150zł----100% 30zł-----x x= 30zł * 100%/150zł x=3000%/150 x= 20% Odp. Cena spodni została obniżona o 30%.