Babia Góra - charakterystyka i ciekawostki

To drugie po Tatrach pod względem wielkości pasmo górskie w Polsce, a najwyższe w Beskidzie Żywieckim. Przez jego szczyt przebiega granica pomiędzy Polką a Słowacją. Znajduje się tu Babiogórski Park Narodowy, jeden z najmniejszych w Polsce. Jego osobliwością geologiczną są groty szczelinowe oraz małe stawy, powstałe w miejscach osuwania się bloków skalnych. Roślinność porastająca zbocza górskie układa się tu piętrowo, a najwyższe szczyty pokrywają już tylko skalne rumowiska. Centralnym punktem turystycznym są Markowe Szczewiny, gdzie od 1906 roku działa znane schronisko. Obszary masywu Babiej Góry zamieszkuje ludność z pogranicza Polski i Słowacji : po południowej stronie - Orawiacy, a po północnej - Babiogórcy. Od niepamiętnych czasów okolice Babiej Góry uważano za siedzibę duchów, upiorów i wiedźm. Były to również ulubione tereny zbójników, którzy chronili się w jaskiniach zwanych izbami.
Symbolem Babiogórskiego Parku Narodowego jest okrzyn jeleni - roślina baldaszkowata, rosnąca tylko na Babiej Górze.
Najwyższym szczytem Babiej Góry jest Diablak (wys. 1725 m), nazywany także "królową Beskidów".
Babiogórski Park Narodowy został jako pierwszy w Polsce umieszczony na Liście Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO.
Przez pasmo Babiej Góry przebiega europejski dział wodny, oddzielający zlewiska Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Biją tu źródła wielu potoków, w tym także leczniczych wód mineralnych.
We wsi Zubrzyca Górna znajduje się najstarszy polski skansen - Orawski Park Etnograficzny, w którym zgromadzono zabytkowe spichlerze, stare karczmy, kuźnie i bogato wyposażone chałupy, prezentujące kulturę Orawiaków. Co roku odbywają się tu liczne imprezy folklorystyczne. Największą z nich jest Święto Pasterskie, w czasie którego prezentowane są stare obrzędy pasterskie.
Najdłuższą wsią w Polsce (18 km) jest Zawoja leżąca wzdłuż rzeki Skawicy u podnóża Babiej Góry. Każdej zimy w Zawoi organizowane są najstarsze w Polsce Międzynarodowe Wyścigi Psich Zaprzęgów.

Dodaj swoją odpowiedź