Rozprawka: "Rola ptaków w życiu człowieka"

W życiu zadajemy sobie wiele pytań. Jednym z często stawianych problemów jest to, jaką rolę ptaki odgrywają w życiu człowieka. Ażeby odpowiedzieć na to pytanie najpierw powinniśmy wiedzieć co to są ptaki. Otóż jest to gromada stałocieplnych kręgowców o ciele pokrytym piórami, przednich kończynach przekształconych w skrzydła i szczękach okrytych rogowym dziobem, u współczesnych przedstawicieli pozbawionym zębów. Można je spotkać praktycznie wszędzie- w miastach, lasach, jak również na pustyniach, czy na Antarktydzie. Dlatego też stwierdzam, iż działalność ptaków wywiera duży wpływ na terenach, na których żyją- ich rola w naturze i gospodarce człowieka jest ogromna.
Pierwszym argumentem, dowodzącym słuszność mojego rozumowania jest to, że ze względu na duże zużycie energii przez ptaki, potrzebują one sporych ilości pożywienia (tj. nasiona, owoce, owady, czasem nawet spore ssaki). Maleńki koliber na przykład żywi się nektarem z kwiatów, przy czym pijąc nektar z jednego przenosi pyłek na następny, z którego się pożywi. Bierze więc udział w zapylaniu kwiatów. Ptaki odgrywają też dużą rolę przy roznoszeniu nasion drzew i krzewów owocowych. Nie trawią ich, więc nasiona są bezpieczne, a dzięki temu, który go spożył może przebyć spore odległości zanim opuści jego organizm. Istnieją takie nasiona, które bez wcześniejszego znalezienia się w przewodzie pokarmowym nie mogą wykiełkować.
Po drugie padlinożercy, np. sępy pomagają utrzymać porządek, czyli pełnią tzw. funkcję sanitarną. Również ptactwo wodne ze względu na rodzaj swojego pożywienia wpływa korzystnie na środowisko. Jesienią zbiera się na płyciznach i w zatokach morskich i zjada szczątki organiczne i resztki pokarmu wyrzucone przez ludzi. Uczestniczy wówczas w obiegu związków pokarmowych. Łyski, łabędzie i kaczki mogą w ten sposób zużyć ponad 90% znajdującej się tam biomasy- przetwarzając ją sprawiają, że jest znacznie mniej szkodliwa.
Po trzecie bardzo cenne są również ptasie pióra. Od lat wypycha się nimi kołdry, poduszki i choć na rynku pojawia się wiele konkurencyjnych surowców którymi można je napełnić, pierze pozostaje jednym z najbardziej cenionych. Pierze wykorzystywane jest też jako element ozdobny, np. powieszone na ścianie pawie pióro stanowi stylowy element wystroju wnętrza.
Moim ostatnim argumentem będzie to, że ptaki są też często hodowane jako „zwierzątka do towarzystwa”- na rynku dostępnych jest mnóstwo kolorowych papug i innych przedstawicieli tej gromady, jak np. gwarek, czy kanarek. Ten ostatni umila ludziom życie swoim pięknym śpiewem, a oswojona papuga może stać się towarzyszem na miarę psa czy kota. Prócz tych wszystkich wymienionych przykładów pełnią one od dawna rolę, która ma dla nas znaczenie czysto emocjonalne, krzepiącą naszą kulturę- ludzie od dawna pisali piękne wiersze, książki i pieśni opiewające niesamowite piękno ptaków, ich wspaniały śpiew i tak upragnioną przez człowieka zdolność lotu, będącego symbolem wolności.
Czy można nie wierzyć w słuszność twierdzenia: „ Działalność ptaków wywiera duży wpływ na terenach, na których żyją - ich rola w naturze i gospodarce człowieka jest ogromna.”? Uważam, że przedstawione argumenty nie dają ku temu podstaw.

Dodaj swoją odpowiedź