Plan rozprawki na temat problematyki "Dziadów" Adama Mickiewicza

Dramat AM:"D" (Adam Mickiewicz: "Dziady") powstał w XIX w. i dotyczy różnych problemów moralnych. Porusza tematy:
- życia, tzn. należy żyć pełnią życia. Nie tylko radością ale i smutkiem, bo "kto nie doznał goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w niebie" /przykład: duch Józia i Rózi/,
- obowiązków tzn. nie można ich ignorować /przykład: duch Zosi/,
- tzw. sprawiedliwości społecznej czyli równouprawnienia wszystkich warstw społecznych /przykład: duch złego pana, który kazał zachłostać kogośtam tylko dlatego, że przymierając z głodu zabrał kilka jabłek z jego ogrodu (nawet mi się zrymowało ;P)/.

Adam Mickiewicz w swoich utworach przekazywał mądrość i zasady moralne niepozornych, lecz bardzo głęboko myślących ludów wiejskich. Jednym z takich utworów są "Dziady". Jest to dramat przedstawiający scenę, w której Guślarz wraz z wiejskim pospólstwem odprawia rytuał przywołania czyścowych dusz. Każda z nich ma na sumieniu jakiś grzech, który nie pozwala jej dostać się do nieba i każda z nich ponosi zasłużoną karę. Przesłanie II cz. "Dziadów" skłania więc do refleksji nad swoim życiem.

TEZA
Przesłanie II cz. "Dziadów" skłania do refleksji nad swoim życiem.

PARAFRAZA TEZY
Przesłanie II cz. "Dziadów" jest wciąż aktualne, ponieważ skłania do refleksji nad własnym postępowaniem.

Dodaj swoją odpowiedź