Czy wiemy wszystko o symbolach Wielkanocy?

Co prawda Święta Wielkanocne już za nami, ale warto wrócić do nich myślami i powspominać je. W naszym kraju te święta mają bogatą tradycję. Przypomnijmy co oznaczają symbole związane z tymi dniami.

* Malowane przez nas jajka oznaczają: wieczność, nieprzemijalność istoty ludzkiej oraz nowe życie,
* Baranek symbolizuje łagodność i niewinność,
* Zajączek wielkanocny przypomina nam o ofiarności i poświęcaniu się,
* Chleb oznacza współtworzenie,
* Palma kojarzy nam się z czcią, hołdem i pokojem,
* Święcona woda oznacza łaski Chrystusa,
* Tradycyjne potrawy symbolizują wiarę chrześcijańską,
* Bazie przypominają nam o zdrowiu.

Wielkanocne wróżby :-]
W Polsce istnieje wiele wielkanocnych wróżb. Zamieszczamy je w tym numerze dla ciekawostki i dlatego, byście mogli wykorzystać je w następne święta. J
Wróżby wielkanocne są tradycją. Już dawno wierzono, że jeśli święta Wielkiej Nocy przypadają na równonoc wiosenną, maja one niezwykłą moc. Wróżba z jajkiem polegała na tym, że gdy podczas wielkanocnego śniadania na stole będzie parzysta liczba jajek, to panna z rodzinnego domu wkrótce wyjdzie za mąż :D. Było tak, ponieważ wierzono, że jajko jest magicznym symbolem zakochanych, które ma przywoływać miłość. Dlatego też osoby, które chciały " wzbudzić uczucie " w ukochanej osobie, tarły skorupkę z pisanki, następne dosypywały ją do potrawy. Podobno taki zabieg miał pozytywne skutki :P. Może warto spróbować wsypać " magiczny proszek " do jedzenia Waszych wybranków…? :D.
Jeśli chcecie, żeby „magiczne moce” chroniły Was przed chorobą, złymi mocami, należy wysypać przed domem okruszki ze święconych potraw, skorupki z jaj, ponieważ według starych wierzeń nie można zmarnować niczego, co święcone. Te zabiegi należy oczywiście wykonać w określony dzień :D. Tym dniem jest Wielka Niedziela, zwana inaczej dniem należącym do rodziny. Oczywiście jest też coś związanego z - dla niektórych najciekawszym dniem świąt - śmigusem dyngusem :D. Wielkie lanie w Wielkanocy Poniedziałek jest tradycją sięgająca bardzo starych zwyczajów wielkanocnych. Mówiono, że ta dziewczyna, która nie została polana, będzie mieć pecha. Za to ta, która została zmoczona - szczęście. Wierzono również w to, że ta panna, która została najbardziej przemoczona, będzie miała wielkie szanse szybkiego zamążpójścia :D. Polewać dziewczyny mogli tylko chłopcy ;]. Jednak w następny dzień, dziewczyny odgrywały się na nich (czyli sprawiedliwość istniała już dawno…).Postarajmy się w czasie następnych świąt zrobić wszystko, aby te wróżby się spełniły ;P. Jednak nie zapominajmy o tym, że to tylko zabawa.

Dodaj swoją odpowiedź