Ernest Hemingway - "Stary człowiek i morze".

Ernest Hemingway to znakomity pisarz amerykański, którego życie było bujne jak i twórczość uwieńczona Nagrodą Nobla. Jego proza uważana jest za "męską". Oszczędna w wyrażaniu uczuć, pozornie sucha, obierająca sobie za bohatera ludzi niebezpiecznych zawodów: bokserów, żołnierzy, myśliwych. "Stary człowiek i morze" to proza oszczędna w słowach, pozornie pozbawiona emocji, kilka prostych: stary rybak Santiago przyjaźni się z chłopcem imieniem Monolin. Akcja dzieje się w Hawanie w latach czterdziestych II wieku.Stary wypływa w morze, aby złowić wielką rybę, która pozwoli mu na duży zarobek. Już 84 dni nic nie złowił. Pożywienie i przynętę przynosi mu chłopiec. Trochę wyżebrał, trochę dostał na kredyt.
Stary Santiago, płynąc samotnie, trafia na ogromnego marlina, większego od swojej łodzi. Po wielodniowej walce zabija go, lecz na rybę rzucają się rekiny. W czasie holowania ryby do porty zostaje sam szkielet. Rybak zostaje okradziony ze swej z trudnej pozyskanej zdobyczy. Przegrywa, lecz nie jest pokonany. Jutro zmów wypływa, aby toczyć swą samotną walkę z przeciwnościami: rybą, morzem, rekinami, wichrami. Jak każdy utwór, dzieło talentu, można i to opowiadanie odczytać jako przenośnię: jako opis losu ludzkiego. Przegrywamy ze ślepymi siłami, lecz podnośmy się i walczymy aż do końca.
Wielki marlin symbolizuje pogoń za szczęściem. Gdy się nam wydaje, że je pochwycimy- zły los sprawia, że okazuje się to złudną. Czy powinniśmy opuścić głowę i poddać się losowi? Nie nigdy. Aby zyskać miano człowieka trzeba walczyć, przeciwstawić się. I liczyć tylko na samego siebie, gdyż przeznaczenie człowieka jest samotnością. Stary Santiago jest sam na morzu. Sam na sam z marlinem. Sam na sam z rekinem. Sam na sam ze śmiercią. Dzieło wybitne można przedstawić w różny sposób to jest jeden z nich.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać"- Ernest Hemingway: "Stary człowiek i morze"

Wbrew temu, co na ten temat mogliby sądzić inni- ja zgadzam się z tezą, iż ,,człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać". Argumentem potwierdzającym moją teze jest postawa rybaka Santiago, bohatera książki Ernesta Hemingweya pt. ,,Stary...

Język polski

"Stary człowiek i morze" - Ernest Hemingway.

1.Informacja o autorze

Ernest Hemingway to Amerykański pisarz urodzony w 1899roku. Pracował jako korespondent w Ameryce i Europie, a także w Afryce. Przeżył obydwie wojny światowe, brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii. W czasie ...

Język polski

Ernest Hemingway "Stary człowiek i morze".

Autorem utworu pt."Stary człowiek i morze" jest Ernest Hemingway.Został on przetlumaczony z języka angielskiego przez Bronisława Zielińskiego.Książka ta została wydana przez wydawnictwo"KAMA" w Warszawie w 1994r.
Utw...

Język polski

Czy Santiago poniósł klęskę czy zwyciężył. Lektóra "Stary człowiek i morze" Ernest Hemingway.

Czy Santiago poniósł klęskę czy zwyciężył. Lektóra "Stary człowiek i morze" Ernest Hemingway....

Język polski

Charakterystyka Santiago - Ernest Hemingway "Stary człowiek i morze".

Santiago to główny bohater opowiadania Ernesta Hemingway’a p.t. „Stary człowiek i morze”. Jest rybakiem w podeszłym wieku. Żyje w nędzy, na obrzeżach Hawany. Nie ma dzieci i jest wdowcem, a jego jedyny przyjaciel to młody chłopiec o i...