Cechy charakterystyczne strunowców na oraz bezczaszkowców

Ich główną cechą jest występowanie struny grzbietowej, czyli chordy, która jest elastycznym pręcikiem przebiegającym wzdłuż ciała, powstaje z mezodermy, głównie występuje w rozwoju zarodkowym.

Występowanie cewkowatego układu nerwowego, powstającego z ektodermy, a u większych strunowców przekształca się w mózg i rdzeń kręgowy.

Występowanie łuków i szczelin skrzelowych, w rozwoju poza-zarodkowym przekształcają się w kosteczki skrzelowe.

Jest tchawica i krtań

Układ krwionośny zamknięty występuje po stronie brzusznej, wyst. serce, wyjątek to bezczaszkowce.
Obecność ogona, jako przedłużenia kręgosłupa i rdzenia kręgowego, wyjątkiem są małpy człekokształtne.

Typ - STRUNOWCE
Podtypy:
osłonice
bezczaszkowce
kręgowce
GROMADY:
kręgouste
ryby
płazy
gady
ssaki
Lancetnik jako przedstawiciel bezczaszkowców
żyje na dnie piaszczystych mórz, ma około 6 cm długości, dwubocznie spłaszczony, posiada fałdy, grzbietowy, ogonowy i dwa brzuszne. Powłoka ciała jest przeźroczysta i widać metamerycznie ułożone mięśnie - miomery przedzielone przegrodami (miosepty). Wzdłuż ciała przebiega struna grzbietowa, czyli elastyczny pręcik, nad nią znajduje się cewka nerwowa. Ukł. krwionośny jest zamknięty , brak serca, jego funkcje pełnią tętnice skrzelowe. Po raz pierwszy występuje tutaj układ wrotny, czyli wątrobowy, układ wydalniczy to nefridia, znajdujące się w pobliżu gardzieli i posiadające liczne wypustki - solenocyty, przypominające kom. płomykowe u np. robaków płaskich. Lancetnik jest rozdzielnopłciowy, gdy gonady pękają i kom. rozrodcze dostają się do wody tam następuje zapłodnienie i rozwój prosty. Ukł. pokarmowo-oddechowy, przez otwór gębowy czułki napędzają wodę i pokarm do gardzieli, czyli kosza skrzelowego, pokarm wpada na endostyl i przechodzi do jelita, a woda wypływa na zewnątrz przez otwory skrzelowe, z tym że po oddaniu tlenu zabiera dwutlenek węgla.

BEZCZASZKOWCE to zwierzęta pośrednie pomiędzy bezkręgowcami, a strunowcami!
Osłonice to strunowce o bardzo uproszczonej budowie, u form dorosłych występują szczeliny skrzelowe, ni występuje zaś struna grzbietowa i cewka nerwowa. Osłonice żyją w morzach, w planktonie jako wolno żyjąca larwa oraz jako organizmy osiadłe. Posiadają jednowarstwowy nabłonek wytwarzający osłonkę z wielocukrów. Są rozdzielnopłciowe lub obojnacze, rozmnażają się przez pączkowanie.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Układ nerwowy

Układ nerwowy, zespół struktur w organizmie przewodzący impulsy w obrębie całego ciała oraz integrujący czynności innych układów. Podstawowym elementem strukturalnym układu nerwowego są komórki nerwowe – neurony (neuron, komórka ner...

Biologia

Rozwój kręgowców jako przejaw aromorfozy organizmów żywych.

Przodkiem kręgowców był prymitywny prastrunowiec przypominający budową dzisiejsze bezczaszkowce. Współczesne kręgowce zachowały podstawowy plan budowy swojego przodka, ale zdobyły wiele cech aromorfotycznych, dzięki czemu osiągnęły wś...