Ściąga ze Słowianów i Mieszka I

Zachodni:Polacy,Czesi,Słowacy,Morawianie, Południowi:Serbowie,Chorwaci, Wschodni:plemniona ruskie(rosja,ukraina,białoruś) Wierzenia Słowian-siły przyrody,póżniej antropomrficzne perun najwa bóg,sfarożyc bóg słońca, Śłownianskie panstwa:samon Ip. VII w.bułgaria -IX w. Panstwo wielkomorawskie -IXw.czechy. Ruś-opanownaie kijowa przez normanów,dynastia rurykowiczów, chrystanizacja rusi - 988 r. Działalność misyjna Cyryla i Metodego, pismo słowiańskie Głapolica. Biskupin-przykład osady przedsłowiańskiej (kultura Łużycka) Plemiona słow.zamieszku.ziemie pols.: -pomorzanie-polanie-mazowszanie-lędzianie -wiózanie-plamiona śląskie(opolanie,ślężanie dziadoszczanie,bobrzanie,golęszyce) Władcy Polan jednoczą słowian: Siedmiowit, Leszek(lestek)Siedmiomysł. 966-chrzest polski.początek chrystianizacji zaim pols. 972-bitwa pod cedynia(przegrana Hodona) drużyna-wojsko mieszka I składające się z ok. 3000 wojów.Była na utrzymaniu księcia.

Dodaj swoją odpowiedź