Krzysztof Kamil Baczyński "Z lasu"

Wiersz pt. " Z lasu" zawiera wydarzenia, które miały miejsce podczas nocy w czasie II wojny światowej.

Podmiotem lirycznym jest osoba, która wszystko widziała, wiedziała co się dzieje i możliwe, że brała udział w tych wydarzeniach.

Opisuje to tak:

Nocą, w lesie było bardzo ciemno; nic nie można było zobaczyć, słychać było szum drzew i dziwne odgłosy.

Żołnierze, pod osłoną nocy zmieniali swoje pozycje, ziemia drżała pod wpływem ich kroków; we mgle słychać było ich głosy i szelest broni, którą nieśli ze sobą.

Żołnierze byli wysocy, mieli pogodne twarze, bo wiedzieli, że czeka ich śmierć lub zwycięstwo i że walczą w obronie ojczyzny. Gdy zginął jeden z wrogów, zabierano mu wszystkie wartościowe rzeczy jakie miał przy sobie. Wybuchające granaty rozsadzały ziemię i słychac było ich wybuch.

Armie walczyły do ostatniego żołnierza; były szczęśliwe, że umierają z honorem za swoją ojczyznę.

Podmiot liryczny zwrócił się do walczących chłopców z pytaniem, jak odkupią świat, jeżeli jedna dusza nie istnieje (ojczyzna).

Nie wystarczało kochać ojczyzny, a zginąć w walce, to było okazanie słabości, bo ruchy młodych żołnierzy nie są takie, jak starszych wiekiem, dlatego, przez swoje niedoświadczenie ginęli.

Śmierć zbierała swoje żniwo. Żołnierze w końcu zginęli... W powietrzu unosił się dym i zapach prochów. Słychać było krzyki tych, którzy ginęli.

Krzysztof Kamil Baczyński, jest autorem tego wiersza, podoba mi się sposób w jaki opisał to wydarzenie wojenne, które miało miejsce w czasach, w których żył. Zawsze żołnierze zmieniali swoje pozycje nocą. Wprowadza nastrój tajemniczości i napięcia. Wyraża uczucia.

Poeta użył w swoim wierszu przenośni, porównań, onomatopei, co sprawiło, że dzieło to, stało się niezwykle realne i można sobie wyobrazić to, co stało się tamtej nocy.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Krzysztof Kamil Baczyński - życie i twórczość oraz analiza wybranych utworów poetyckich.

BIBLIOGRAFIA

1. „BIBLIOTEKA NARODOWA KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI WYBÓR POEZJI” KRAKÓW 1989
2. „SŁOWNIK PISARZY I LEKTUR DLA SZKÓL PODSTAWOWYCH” T.JANUSZEWSKI WARSZAWA
3. „AGONIA I NADZIEJA LITERATURA POLSKA OD 1939 TOM ...

Język polski

Tragedia młodych w poezji Krzysztof Kamil Baczyńskiego i Tadeusza Gajcego.

Wybuch II wojny światowej zmienił sytuację polskiej kultury i literatury. Zlikwidowane zostały wszelkie instytucje życia artystycznego, a środowisko pisarzy uległo rozproszeniu. Literatura rozwijała się nadal w konspiracyjnych podziemnych w...

Język polski

Dramat młodego pokolenia w świetle utworów K. K. Baczyńskiego.

(WSTĘP- MŁODE POKOLENIE)
Młodych poetów podziemia, urodzonych około roku 1920 określa się Mianem "Kolumbów", tworzyli oni w czasie wojny i okupacji, i najczęściej ginęli w czasie powstania warszawskiego. Są oni poetami czyn...

Język polski

Tragedia młodych w poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Gajcego.

Wybuch II wojny światowej zmienił sytuację polskiej kultury i literatury. Zlikwidowane zostały wszelkie instytucje życia artystycznego, a środowisko pisarzy uległo rozproszeniu. Literatura rozwijała się nadal w konspiracyjnych podziemnych w...

Język polski

Motywy patriotyczne w utworach literackich

9. Motywy patriotyczne w literaturze polskiej
Patriotyzm to wielkie słowo, wielkie a zarazem bliskie sercu każdego człowieka i obywatela. Oznacza umiłowanie kraju ojczystego, rodzinnej ziemi, a także gotowość poświęcenia się dla własn...