Miłość Ligii i Winicjusza dowodem przetrwania najważniejszych chwil w życiu - Quo Vadis.

Motyw miłości pojawia się w literaturze wszystkich epok, poczynając od starożytności poprzez ponadczasową miłość szekspirowskich bohaterów z dramatu „Romeo i Julia”, aż po czasy współczesne. W swoich rozważaniach przedstawię argumenty ukazujące bezgraniczną miłość Ligii i Winicjusza jako dowód przetrwania najważniejszych chwil w życiu człowieka.
Marek Winicjusz był synem siostry Petroniusza. Należał do starego rodu patrycjuszowskiego. Jest reprezentantem prawdziwego rzymianina. W czasie wojny wykazał się niezwykłą sprawnością żołnierską. W życiu codziennym był twardy, dumny, a nawet bezlitosny. Właściwie nie znał uczucia miłości. To dlatego, kiedy poznał Ligię chciał, aby została jego kochanką, a nie żoną. Wynikało to z faktu, iż ona była zakładniczką barbarzyńskiego plemienia, a on rodowitym Rzymianinem. Uczucie rodzące się do Ligii i jego porywczy temperament rozpalają, w nim żądzę posiadania dziewczyny.
Ligi to postać niezwykle szlachetna. Jej imię brzmiało Kallina. Była córką króla barbarzyńskiego plemienia Ligiów. W Rzymie była zakładniczką, ponieważ w ten sposób jej ojciec gwarantował miastu spokój. Miała delikatne rysy i szlachetną duszę. Umiała grekę, cytowała fragmenty „Odysei”. Szczególne znaczenie dla obojga miało to, iż ona była chrześcijanką. Wiara daje wielką siłę. Toteż, gdy pielęgnuje Winicjusza i odkrywa w sobie, że jest w nim zakochana, odchodzi od niego, aby nie obrazić Boga grzechem.
Winicjusz pod opieką chrześcijan doznał serdecznej opieki. Dotarło do niego, że istnieje świat, w którym wyjątkową moc maja inne wartości niż te z jego rzymskich realiów. Obserwując zbrodnie Nerona nabiera coraz większej niechęci do świata zbrodni i rozpusty. Coraz bardziej skłania się do przyjęcia chrztu. Uczucie łączące Ligię i Winicjusza dojrzewa powoli, ale osiągnęło niezwykłą moc. Młody Rzymianin przeszedł wewnętrzną przemianę, na która niewątpliwie wpływ miała wiara chrześcijańska. To dzięki niezwykłej wierze w Boga, oboje pokonali wszystkie życiowe trudności. Ich bezgraniczna miłość przetrwała i stała się wzorem dla wielu pokoleń.


© 2011 Praca została napisana przez Piotra Kałużnego i to do niego należy pełnia praw autorskich. Kopiowanie lub zmienianie tekstu zabronione !!!

Dodaj swoją odpowiedź