Rozprawka Pieśń o Rolandzie. Egoista czy bohater

Egoista czy bohater mędrzec czy głupiec jak często zadawane jest to pytanie Opowiemy to na poniższym przykładzie
Roland był idealnym rycerzem, wspaniałym dumnym, wręcz idealnym - oczywiście jak na ówczesne kanony. Głównym jego motto było Bóg, Honor, Władca. Ojczyzna Pełne poświęcenie i podporządkowanie Karolowi Wielkiemu
No cóż dla jednych bohater i ideał dla drugich głupiec i egoista Jak można pokazać na przykładzie walki z Saracenami. Dopuścił się okropnego czynu - naraził towarzyszy i przyjaciół całą armie na śmierć. Nawet brat narzeczonej Rolanda przypłacił desperacje i fanatyczny pęd do zwycięstwa swoja śmiercią . Rycerz Roland nie chciał przecież przegranej " Można było poprosić o pomoc , zadąć w róg ale to hańba tak ? bo przecież tak wielki wojownik musi walczyć do końca do ostatniego zycia. Może mu ktoś zarzucić potem brak odwagi. A wszystko w imię czego?. W imię chwały wielkiego króla. Poświęcił swoich towarzyszy przyjaciół aby móc złupić hiszpańskie miasto Sarragose. Wiadomo ze dla króla kryła się pod tym rządza władzy i nabycia nowych majątków przy aprobacie kościoła .Cały ten ówczesny fanatyzm i ciemnota ludzka i strach przed potępieniem bo on także ma tu duże znaczenie ,doprowadzało do zaślepienia.
Ja uważam Rolanda za bezmyślnego egoistę, ślepego głupca który idzie za rozkazami swojego cesarza w imię chwały Jedyne co przemawia na jego obronę patrząc jego oczami ,to ze wtedy życie nie miało większego znaczenia bo przecież w zaświatach może być lepiej i dostatniej. A jakże jest to podobne do dzisiejszych walk religijnych i politycznych na świecie.
Bywa ze refleksja jednak przychodzi później i to dużo za późno.
. Roland zmarł z żalu i smutku, który był skutkiem jego własnych egoistycznych czynów.
Napisano przez Karolina Szewczyk Lódz Motylek097

Dodaj swoją odpowiedź