Scharakteryzuj poglądy etyczne oraz polityczne Arystotelesa. Czy można je odnieść do sytuacji dzisiejszej Polski.
„Człowiek – istota społeczna” – co do tego nie ma wątpliwości. A wszystko przez to, że często kierując się wartościami i zasadami całe społeczeństwa dążą do samodoskonalenia. Wszelkie idee i pomysły są podwalinami dla rozwoju i zmian w świecie materialnym. Wywnioskować to można analizując prawie wszystkie główne nurty myśli społecznych.
Przedmiotem badań filozofów starożytnych podejmowanych w celu wywarcia wpływu na kształt współistnienia ludzkości, była problematyka społeczności w odniesieniu do wartości, którymi powinni kierować się ludzie oraz w odniesieniu do organizacji państwa.
Jednym z najznakomitszych myślicieli okresu starożytności był twórca pierwszego pełnego modelu funkcjonowania państwa, twórca podziału filozofii na teoretyczną i praktyczną, wyznawca „złotego środka” w etyce - Arystoteles.
Był uczniem Platona, jednak stworzył opozycyjny do platonizmu system filozoficzny, który bardzo silnie działał na filozofię i naukę europejską. Jest twórcą wielu pism logicznych, przyrodniczych a także filozoficznych, do których należy Etyka Eudajmejska, Etyka Nikomachejska i Polityka. W tych trzech zawarł swoje wszystkie poglądy etyczne i polityczne, czyli poglądy na temat cnót, dóbr, wspólnot państwowych.
----całość w załączniku----