Wojna w Wietnamie

W 1954 Wietnam został podzielony na dwa niezalezne panstwa: komunistyczny W. Polnocny i W. Poludniowy. W 1961 USA i W. Poludniowy podpisaly uklad o wzajemnej wspolpracy gospodarczej i wojskowej. Na poludniu prezydent prowadzil dyktatorskie rzady i stosowal represje wobec opozycji. Nastroje niezadowolenia wykorzystywali partyzanci z Vietcongu, zarówno miejscowi, jak i ci naplywajacy tysiacami z polnocy i w 1963 doszlo do obalenia prezydenta Wietnamu Ngo Dinh Diemo. (Został zabity prawdopodobnie przez CIA, ponieważ stal się niewygodny dla USA.) Komunisci postanowili wykorzystac chaos polityczny i w nastepnym roku doprowadzili do nasilenia protestow przeciko obecnosci w ich kraju licznych zolnierzy amer. USA chcialy uczynic z Wietnamu zapore przeciwko ekspansji komunizmu w poludniowo-wschodniej Azji.
2 sierpnia 1964 nastapil rzekomy atak trzech polnocnowietnamskich okretow patrolowych na niszczyciel USA. "Incydenty w Zatoce Tonkinskiej"-jak atak ten wtedy nazywano, spowodowaly dalszy wzrost napiecia pomiedzy Poludniowym Wietnamem popieranym przez USA i Wietnamem Polnocnym.
4 sierpnia, po nastepnym ataku polnocnowietnamskim, Amerykanie odpowiedzieli bombardowaniem urzadzen na wybrzezu polnocnym. Dzialanosc dyplomatyczna w pierwszej fazie konfliktu, powstrzymala rozwoj dzialan wojennych: obie strony zwrocily się do ONZ. Rada Bezpieczenstwa starala się znalezc pokojowe rozwiazanie konfliktu i probowala organizowac w tym celu spotkania obu stron przy stole negocjacj. Rownoczesnie trwal kryzys polityczny w Poludniowym Wietnamie.
Wreszcie prezydent USA Lyndon Johnson uzyskal zgode na Kongresu na podjecie dzialan militarnych. Wywolalo to liczne protesty. Szczególnie silne emocje wbudzil protest, o którym rozpisywala się potem amerykanska prasa. 14 maja 1970 na uniwersytecie w Kent odbyla się antywojenna demonstracja wbrew zakazowi wydanemu przez gubernatora stanu zebralo się tam około 1500-3000 studentow. Okolo poludnia demonstracje chciano roproszyc przez uzycie gazow lzawiacych. Gdy nie przynioslo to oczekiwanego efektu Gwardia Narodowa bez ostrzezenia otworzyla ogien. Zginely 4 osoby, 9 zostalo rannych. Zabici nie brai bezposrednio udzialu w protescie...
W 1967 W Wietnamie walczylo 400 000 amerykańskich zolnierzy, a w czasie najwiekszego nasilenia w 1969 pol miliona wspieranych przez armie poludniowowietnamska. Jednakze nawet tak liczne oddzialy zolnierzy ani zmasowane ataki amerykanskiego lotnictwa (z uzyciem m. in. napalmu) nie były w stanie pokonac rosnacych w sile oddzialow komunistycznych, oddzialow Vietcongu (który kilka lat przed wojna stal się zbrojnym ramieniem Narodowego FrontuWyzwolenia Wietnamu Poludniowego.
Wojna wywolywala w USA coraz wiekszy sprzeciw, co przyspieszylo wycofanie się Amerykanow z Wietnamu. W 1969 pod naciskiem międzynarodowej i amerykańskiej opinii publicznej, USA podjęły rozmowy z rzadem w Hanoi.
W 1973 strony konfliktu (USA, Wietnam Poludniowy, Wietnam Polnocny i Vietcong) podpisały układy paryskie o zakończeniu wojny i przywróceniu pokoju w Wietnamie. /strona 255/ i wycofano wojska amerykanskie w ciagu 60 dni.
Na poludniu mialy zostac przeprowadzone wolne wybory pod kontrola miedzynarodowa. Nie doszlo jednak do nich. Hanoi oskarzylo rzad poludniowowietnamski o zlamanie porozumienia i zaatakowalo poludnie. W kwietniu 1975 Wietnam Polnocny, i jego sojusznicy z Vietcongu zdobyli port w Sajgonie i ostatecznie opanowali Wietnam Poludniowy W nastepnym roku proklamowano zjednoczona Socjalistyczna Republike Wietnamu. Wraz z nia pojawily się tortury, obozy "reedukacyjne" dla co najmniej 200 tysiecy ludzi i nedza. /strona 256/ W sumie wojna w Wietnamie pochlonela ok. 2 milionow istnien ludzkich, w tym ok. 58 tysiecy stanowili amerykanscy zolnierze, a około 150 tysiecy wrocilo do kraju jako inwalidzi, a także niebotyczne kwoty, co w latach 70 doprowadzilo do zalamania kursu dolara.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Wojna w Wietnamie

Wojna w Wietnamie 1964-1975

Wojna wietnamska była jednym z najdłuższych i najkrwawszych konfliktów, jakich doświadczył świat po 1945 roku. W sposób szczególny zawładnęła ludzką wyobraźnią, po części z uwagi na dominujące u...

Język angielski

wyjaśnij wojna w wietnamie

wyjaśnij wojna w wietnamie...

Język angielski

co to jest wojna w wietnamie prosze szybko odpisać

co to jest wojna w wietnamie prosze szybko odpisać...

Historia

Wojna w Wietnamie 1964-1975

Wojna wietnamska była jednym z najdłuższych i najkrwawszych konfliktów, jakich doświadczył świat po 1945 roku. W sposób szczególny zawładnęła ludzką wyobraźnią, po części z uwagi na dominujące uczestnictwo w niej Stanów Zjednoczon...

Historia

Wojna w Afganistanie 1979-1989

Andrzej Garlicki oceniając przyczyny konfliktu afgańskiego z lat 1979 – 1989 stwierdził, że był on najprawdopodobniej uwarunkowany chęcią utrzymania radzieckiej strefy wpływów w tym regionie poprzez wsparcie miejscowych władz komunistycz...