Streszczenie opowiadania pt. "Pod rządami okrutnego Tengila".

Mieszkańcy doliny przymuszani byli do niewolniczej pracy. Ich prześladowcą był Tengil, który miał twierdzę położoną wysoko w Prastarych Górach. Stamtąd, wraz ze swoim wojskiem przypływał rzeką do doliny.

Pewnego dnia mieszkańcy doliny - Jonatan i Mateusz zauważyli szalupę Tengila. Gdy Tengil przypłynął na miejsce nakazał wszystkim mieszkańcom zebrać się na rynku, gdzie miał do nich przemówić. Przyszli tam także Mateusz i Jonatan. Przy boku tyrana zobaczyli jego wiernego sługę Piuke. Tengil i Piuke objawiali swoje niezadowolenie z mieszkańców Doliny Dzikich Róż. W czasie przemowy Tengila pewien staruszek chcąc zdobyć cenną nagrodę powiedział, że to on osobiście złapie lisa Lwie Serce i dostarczy go Tengilowi.

Po jakimś czasie Tengil nakazał wszystkim mężczyznom z Doliny Dzikich Róż ustawić się w rzędzie przed nim. Następnie zaczął pokazywać palcem na tych, którzy mieli być zawiezieni na drugą stronę rzeki do Karmaniaki, aby budować fortecę. Tengil dał znak ręką, aby najbliżej stojący żołnierz zabił tego śmiałka, który zbuntował się przeciwko Niemu.

Tymczasem żołnierze Tengila zgotowali sobie ucztę, jedząc, pijąc i wychwalając swego Pana.

Pod koniec dnia Mateusz i Jonatan przechodząc koło domu zabitego buntownika zauważyli jego żonę, która obcinała swoje włosy.

Dodaj swoją odpowiedź