Chrześcijaństwo Islam Buddyzm

Chrześcijaństwo podobnie jak Islam jest religią monoteistyczną, czyli wiarą w Jednego Boga, tylko, że chrześcijanie wierzą w Boga w Trzech osobach Boskich (Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty), a muzułmanie tylko w jednego Boga o imieniu Allach.
Chrześcijaństwo odwołuje się do Objawienia otrzymanego od Boga, którego pełnią jest osoba i nauczanie Jezusa; przekazuje je tradycja chrześc., zwł. zawarta w Biblii, która jest podstawą wiary i teologii; chrześcijaństwo uznaje też możliwość odkrycia Boga i zasad moralnych drogą rozumową, z istnienia i natury świata Biblia składa się z Nowego i Starego Testamentu. W Starym mowa jest o prorokach przed narodzeniem Chrystusa, a w Nowym o Nauce i Męczeńskiej śmierci Chrystusa oraz Listy apostolskie i dzieje apostolskie , a wyznawców islamu obowiązuje przestrzeganie pięciu zasad (filarów wiary):
1) publiczne wyznanie wiary (szahada),
2) modlitwa (salat), 5 razy dziennie,
3) post (saum) w miesiącu ramadan,
4) jałmużna (zakat) na rzecz gminy muzułmańskiej,
5) pielgrzymka (hadżdż) do Mekki, przynajmniej raz w życiu.
Podstawową Księgą Islamu jest Koran. Podobnie jak Biblia w chrześcijaństwie, Koran głosi istnienie Boga i nie podaje tego w wątpliwości. Bóg jest jedyny, wyjątkowy i z nikim nieporównywalny, nikt nie jest mu równy. Jest dobry i wszechmogący, czego dowodem są zjawiska natury, będące oznaką bożej siły i szczodrości. W chrześcijaństwie jest prawie identycznie z wyjątkiem tego, że Bóg w Biblii ma inny dowód na dobroć i wszechmoc. On wg Biblii zesłał Swego Syna, żeby zbawił ludzi od grzechu. Gdy Koran twierdzi, że nad wszystkim panuje Bóg, naucza równocześnie o ludzkiej odpowiedzialności. Według Koranu Bogu należą się najpiękniejsza określenia, które zaczęły odgrywać bardzo ważną rolę. Identycznie jest w chrześcijaństwie. W Koranie Bóg otrzymał 99 imion, wypowiadanych przy przebieraniu koralików różańca wśród poważniejszych z nich znajdujemy: „Wielki, Miłosierny, Boski i Opiekun”. W chrześcijaństwie co prawda jest różaniec, ale służy on do odmawiania Różańca Świętego, który nakazała odmawiać Maryja Matka Chrystusa. Wyznawcy chrześcijaństwa wierzą w Maryję, która wg Biblii była Matką Jezusa Chrystusa. W Islamie natomiast nikt nie wierzy ani w Chrystusa, ani w Matkę Bożą, tylko w Mahometa, który wg Koranu był największym prorokiem.
W Chrześcijaństwie jak i w Islamie potwierdza się istnienie aniołów jako Boskich Posłańców. W Islamie zaleca równocześnie wiarę istnienie duchowych istot, dżinów, stworzonych z ognia nie z gliny jak człowiek. Ich powołanie jest służenie i uwielbienie Boga. W chrześcijaństwie są Aniołowie i Archaniołowie, którzy strzegą ludzi i służą Bogu . W Koranie Oporni dżinowie nazywani są demonami. Głównym z nich jest Iblis albo Szatan, któremu Bóg pozwoli sprowadzać ludzi na złą drogę. Natomiast w Chrześcijaństwie złymi aniołami są diabeł i szatan, a najważniejszy z nich jest Lucyfer, który w niczym nie przypomina Boga.
Buddyzm to jedna z wielkich religii uniwersalnych. Rozwijała się począwszy od V w. p.n.e., a jej punkt wyjścia stanowiły nauki głoszone przez Buddę Sakjamuniego. Podstawą buddyzmu są tzw. Cztery Szlachetne Prawdy, objawione przez Buddę w jego pierwszym kazaniu w Benaresie (Waranasi):
1) wszelkie bytowanie to ból i cierpienie - bolesne są narodziny, starość, śmierć, połączenie z niechcianym, rozłączenie z miłym, niezaspokojenie pragnień
2) źródłem cierpienia jest niewiedza, z której poprzez różne stadia pośrednie wyłania się pożądanie i przywiązanie do życia zamykające człowieka w kręgu wcieleń (reinkarnacja)
3) istnieje możliwość położenia kresu cierpieniu
4) stwarza ją tzw. Ośmioraka Ścieżka: należyty pogląd, należyty zamiar, należyta mowa, należyte działanie, należyty sposób życia, należyty wysiłek, należyta uwaga, należyta koncentracja
Buddyzm wskazuje drogę do samowyzwolenia, dostępną dla każdego, kto zechce ją w sposób właściwy stosować. Nie odwołuje się Boga - zarówno Boga-Stwórcy, jak i Boga-Zbawcy (dlatego w kategoriach religioznawstwa Zachodu opisywany jest jako religia ateistyczna). Przyjmuje, że u podłoża wszystkiego tkwi odwieczna pustka: sunjata, a świat stanowi układ nieustannie zmieniających się elementów, które nie istnieją same z siebie, lecz pojawiają się we wzajemnych powiązaniach uwarunkowanych przez to, co je poprzedza, i zarazem warunkujących to, co po nich następuje (tzw. Prawo Współzależnego Powstawania sformułowane przez Buddę). Podobną strukturę ma według buddyzmu osobowość ludzka, dlatego odrzuca on istnienie trwałej duszy - głosi równocześnie zasadę absolutnej odpowiedzialności za popełnione czyny (tzw. prawo karmana), która trwa tak długo, jak długo człowiek tkwi w kręgu wcieleń. Wyzwalające oświecenie osiąga się bez interwencji jakiejkolwiek instancji zewnętrznej, wyłącznie wysiłkiem własnym, odsłaniając tkwiące w samym sobie dyspozycje (każde stworzenie ma według buddyzmu naturę Buddy). Wiara w Buddę jest wiarą w to, że był on kimś, kto zjawił się na Ziemi, by głosić naukę o wyzwoleniu, a jednocześnie w sposób doskonały ją zrealizował - jest też wiarą w prawdziwość i skuteczność jego nauki. Uważa się go zatem za mistrza duchowego, za nauczyciela, nie za Boga czy zbawiciela. Wyróżnia się cztery historyczne formy buddyzmu:

1) buddyzm pierwotny (trudny do odtworzenia z powodu braku dzieł własnych jego twórcy, najwierniej przekazany w kazaniach Buddy spisanych przez jego uczniów),
2) buddyzm hinajana (początek n.e. jego wykład zawarty jest w kanonie palijskim),
3) buddyzm mahajana (również początek n.e. istnieje w wielu odmianach, m.in.: lamaizm, zen),
4) buddyzm mantrajana albo buddyzm tantryczny (ok. V w. n.e.; tantra, wadźrajana).

Obecnie liczy ok. 600 mln wyznawców (dane z 1959). Dominuje w Napalu, Laosie, Bhutanie, Tajlandii, Birmie, Kambodży, Sri Lance. Wielu buddystów mieszka też w Chinach, Japonii, Korei Południowej, Wietnamie, Mongolii, Indonezji, Malezji oraz na obszarze Federacji Rosyjskiej. Niewielkie gminy buddyjskie znajdują się w Europie. W Indiach, swojej ojczyźnie buddyzm, który już wcześniej przeżywał okresy kryzysu, upadł po najazdach muzułmańskich plemion turecko-afgańskich w XI-XIII w. Dziś jest tam niemal nieobecny (wyznaje go ok. 3 800 tys., tj. 0,7% mieszkańców). Buddyzm jest systemem otwartym, dlatego mimo całej różnorodności jego szkół i kierunków nie występuje w nim zjawisko herezji (choć on sam, ze względu na odrzucenie objawienia, sruti, uznawany jest za herezję przez wyznawców hinduizmu). Stanowi przede wszystkim pewną indywidualną praktyką, której fundament to medytacja i zachowywanie podstawowych zasad etycznych: majtri (współczucia i przyjaznego nastawienia wobec wszystkich istot), ahinsy (nieczynienia krzywdy żadnej z nich), karuny (miłosierdzia) – rytuał nie gra w nim roli pierwszoplanowej.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

wymieni  mi ktoś po 4 przykłady państw wyznających w Azji : -chrześcijaństwo -islam -buddyzm potrzebne na zaraz

wymieni  mi ktoś po 4 przykłady państw wyznających w Azji : -chrześcijaństwo -islam -buddyzm potrzebne na zaraz...

Religia

wymień bogów religii hinduizm islam buddyzm chrześcijaństwo judaiżm

wymień bogów religii hinduizm islam buddyzm chrześcijaństwo judaiżm...

Geografia

napisz po 5 przykładów państw do każdej z podanych religii :                 chrześcijaństwo            islam             buddyzm                   hinduizm                      judaizm

napisz po 5 przykładów państw do każdej z podanych religii :                 chrześcijaństwo            islam             buddyzm                   hinduizm                      judaizm...

Geografia

Opisze mi ktoś krotko religie świata ??? Chrześcijaństwo Islam Hinduizm buddyzm judaizm ???

Opisze mi ktoś krotko religie świata ??? Chrześcijaństwo Islam Hinduizm buddyzm judaizm ???...

Geografia

Gdzie występują te Religie: -Chrześcijaństwo -Islam -Hinduizm -Buddyzm -Judaizm

Gdzie występują te Religie: -Chrześcijaństwo -Islam -Hinduizm -Buddyzm -Judaizm...