Opis Ślubowania Zbyszka z Bogdańca.

Pewnego dnia w karczmie, Zbyszko z Bogdańca ujżał piękną dziewczynę. Nazywała się ona Danusia Jurandówna. Chciał mieć swoj damę serca, więc przypatrywał się jej nie zwracając uwagi na to co się dzieje wokół niego. Podczas uczty, jeden z rybałtów, człowiek tłusty i ciężki podniusł się nagle z ławy, gdy ta przechyliła się w jedną stronę. Danusia straciwszy równowagę, spadłaby gdyby nie Zbyszko, który natychmiast zerwał się ze swojego miejsca i w porę złapał w swe ręce dziewczynę. Zaniósł ją na rękach do księżnej Anny Danuty, by poprosić o ślubowanie panience Danusi. Kaiężna zgodziła się , a Zbyszko nie tracąc ani chwili uklęknął przed swoją przyszłą Damą i ślubował jej, że powiesi tarczę swą na drzwiach gospody w Krakowie , a na jej kartce napisane będzie: "najurodziwsza i najcnotliwsza panna nad pannami". Gdy ktoś sprzeciwi się Danusi, stanie w jej obronie, że zedrze z hełmów krzyżackich pawie pióra, które później rozłoży je pod jej małe stópki. Księżna spytała się czy aby napewno, tak z głębi serca ślubuje Danusi, lecz Zbyszko przyżekł na Boga i święty Krzyż , że powtórzy to samo w kościele przed księdzem. Anna Danuta rzekła, by Danusia dała mu swoje rękawiczki . Zbyszko zaś ucałował je potem dłonie i nogi dziewczyny. Przypiął rękawiczki do swojego hełmu i powiedział , że biada temu kto po nie sięgnie... :))))

Po to by mądrze zkorzystać ^^

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Pierwsza akcja z "Krzyżaków" - opis ślubowania Zbyszka z Bogdańca.

Ślubowanie

Akcja działa się w gospodzie ,,Pod Lutym Turem'. Maćko opowiadał o swych przygodach wojennych a reszta słuchała go z podziwem. W chwilę zaś później w drzwiach zjawił sie pachołek i powiedział że księżna Anna Dan...

Język polski

Opis ślubowania rycerskiego Zbyszka z Bogdańca "Krzyżacy".

Pewnego dnia w gospodzie Zbyszko z Bogdańca ujrzał piękną dziewczynę, która grała na lutni, była to Danuśka. W pewnym momencie z ławy wstał średniowieczny
wędrowny śpiewak, na której stała Jurandówna, straciła równowagę i sp...

Język polski

"Krzyżacy" jako powieść historyczna.

Na pytanie o przynależność gatunkową "Krzyżaków" odpowiedź jest oczywista: powieść historyczna. Oznacza to, że utwór oparty jest na wydarzeniach historycznych, a postacie i wydarzenia fikcyjne łączą się z autentycznymi.