Cena jednego kilograma jabłek na targu wynosi 2.4 zł Te same jabłka w sklepie kosztują 3 zł A)o ile procent cena jabłek jest wyższa od ich ceny na targu B) o ile procent tańsze są jabłka na targu niż w sklepie Uwaga zadania muszą być wykonane metod

Cena jednego kilograma jabłek na targu wynosi 2.4 zł Te same jabłka w sklepie kosztują 3 zł A)o ile procent cena jabłek jest wyższa od ich ceny na targu B) o ile procent tańsze są jabłka na targu niż w sklepie Uwaga zadania muszą być wykonane metodą na krzyż i daje naj
Odpowiedź

2,40 zł- targ 3zł-sklep a)  2,4    -    100%      3       -     x% 2,4x=300  /:2,4 x=300/2,4=3000/24=125 125%-100%=25% cena jest wyższa o 25%. b)  3     -     100%     2,4   -      x% 3x=2,4*100 3x=240   /:3 x=80 100%-80%=20% Jabłka są tańsze o 20%.

A) 2,4zł -- 100% 3zł ----- x% [latex]2,4x=100*3/:2,4[/latex] [latex]x= frac{300}{2,4} = 125[/latex] 125% - 100% = 25% Odp.: Cena jabłek w sklepie jest wyższa o 25% od ceny na targu. B)  3zł --- 100% 2,4zł -- x% [latex]3x=100*2,4 /:3[/latex] [latex]x= frac{240}{3} = 80[/latex] 100% - 80% = 20% Odp.: Jabłka na targu są o 20% tańsze od jabłek w sklepie.

Dodaj swoją odpowiedź