Kanał Sueski

Powstanie
Próby połączenia M. Śródziemnego z M. Czerwonym podejmowano już w starożytności; ok. 600 p.n.e. powstał projekt kanału Nil–M. Czerwone, zrealizowany w III–II w. p.n.e.; kanał ten istniał do VIII w. n.e. Obecny kanał (zbud. 1859–69) pozostawał pod zarządem międzynar. spółki akcyjnej (z przewagą kapitału franc.), Próby połączenia M. Śródziemnego z M. Czerwonym podejmowano już w starożytności; ok. 600 p.n.e. powstał projekt kanału Nil–M. Czerwone, zrealizowany w III–II w. p.n.e.; kanał ten istniał do VIII w. n.e. Obecny kanał (zbud. 1859–69) pozostawał pod zarządem międzynar. spółki akcyjnej (z przewagą kapitału franc.),


Znaczenie


Droga wodna w Egipcie, stanowi umowną granicę między Afryką i Azją; zbud. 1856–69. Przesmyku Sueskim między deltą Nilu i wyżyną płw. Synaj; 1956 znacjonalizowany; 1967–75 zamknięty w związku z konfliktem egip.-izrael.; 1980–82 zrekonstruowany i pogłębiony; prowadzi przez jeziora: Al-Manzila, At-Timsah oraz Jeziora Gorzkie. dł. 180 km, szer. do 415 m, głęb. toru wodnego 22 m (dostępny dla zbiornikowców do 30 tys. DWT); bez śluz; średni czas przepływu statków 11–12 godz.; porty nad Kanałem Sueskim: przy pd. wejściu — Suez, przy pn. — Port Said, a na trasie kanału — Ismailia i Al-Kantara; przewozy 273 mln t (1991), gł. ropa naft. i jej produkty (70%), rudy żelaza i metali kolorowych, drewno, zboże.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Na mapach w skali 1:4 000 000 przedstawiono Kanał Panamski i Kanał Sueski. a) Oblicz rzeczywistą długość Kanału Panamskiego, jeżeli na mapoe jego długość wynosi 2cm b)Oblicz, jaką długość ma na mapie Kanał Sueski, jeżeli w rzeczywistości jego długość w

Na mapach w skali 1:4 000 000 przedstawiono Kanał Panamski i Kanał Sueski. a) Oblicz rzeczywistą długość Kanału Panamskiego, jeżeli na mapoe jego długość wynosi 2cm b)Oblicz, jaką długość ma na mapie Kanał Sueski, jeżeli w rzeczy...

Geografia

Na mapach w skali 1:4000 000 przedstawiono kanał Panamski i kanał Sueski: a obl. rzeczywistą długość kanału panamskiego jeżeli na mapie jego długość wynosi 2 cm b obl. jaką dlugość ma na mapie kanal Sueski jeżeli w rzeczywistości jego długość wynosi 16

Na mapach w skali 1:4000 000 przedstawiono kanał Panamski i kanał Sueski: a obl. rzeczywistą długość kanału panamskiego jeżeli na mapie jego długość wynosi 2 cm b obl. jaką dlugość ma na mapie kanal Sueski jeżeli w rzeczywistości ...

Geografia

Na mapach w skali 1:4000000 przestawiono kanał panamski i kanał Sueski a) oblicz rzeczywistą długość kanału panamskiego , jeżeli na mapie jego długość 2 cm b)oblicz, jaką długość na mapie kanał Suecki , jezeli w rzeczywistości jego długość wynosi 161km

Na mapach w skali 1:4000000 przestawiono kanał panamski i kanał Sueski a) oblicz rzeczywistą długość kanału panamskiego , jeżeli na mapie jego długość 2 cm b)oblicz, jaką długość na mapie kanał Suecki , jezeli w rzeczywistości jeg...

Geografia

1.Kanał Panamski jakie łączy oceany i jakie oddziela kontynenty? 2.Kanał Sueski jakie łączy oceany i jakie oddziela kontynenty? 3.najdłuższą rzeką jest...? 4.Rzeka o największym dorzeczu to...? 5.Najgłębsze jezioro nosi nazwę...? Proszę to na już daje naj

1.Kanał Panamski jakie łączy oceany i jakie oddziela kontynenty? 2.Kanał Sueski jakie łączy oceany i jakie oddziela kontynenty? 3.najdłuższą rzeką jest...? 4.Rzeka o największym dorzeczu to...? 5.Najgłębsze jezioro nosi nazwę...? Prosz...

Język polski

kiedy powstal kanał sueski i dlaczego dam naj!

kiedy powstal kanał sueski i dlaczego dam naj!...

Język polski

Może mi ktoś wytłumaczyć jaką role pełnił kanał sueski w powieści w pustyni i w puszczy???

Może mi ktoś wytłumaczyć jaką role pełnił kanał sueski w powieści w pustyni i w puszczy???...