1.Sześć bułek i serek kosztuje 4,80 zł, a sześć serków i jedna bułka 11,30 zł.Ile kosztuje serek a ile bułka? 2.Ile waży tew a ile tygrys?        700kg       620kg

1.Sześć bułek i serek kosztuje 4,80 zł, a sześć serków i jedna bułka 11,30 zł.Ile kosztuje serek a ile bułka? 2.Ile waży tew a ile tygrys?        700kg       620kg
Odpowiedź

cena bułki: x cena serka: y 6x+y=4,80 6y+x=11,30 ----------- y=4,80-6x 6(4,80-6x)+x=11,30 28,8-36x+x=11,30 -35x=-17,5 x=0,5 zł y=4.80-6*0,5=1,8 zł ------------------------------- lwy i tyrgrysy są w innej wadze

x-cena bułki y-cena serka 6x+y=4,8zł x+6y=11,3zł y=4,8zł-6x x+6(4,8zł-6x)=11,3zł y=4,8zł-6x x+28,8zł-36x=11,3zł y=4,8zł-6x -35x=11,3zł-28,8 y=4,8zł-6x -35x=-17,5zł/:(-35) y=4,8zł-6x x=0,5zł y=4,8zł-6*0,5zł x=0,5zł y=4,8zł-3zł x=0,5zł y=1,8zł x=0,5zł odp,bułka kosztuje 50 groszy a serek 1,8zł(1zł i 80 groszy) w 2 chyba niepełna treść

Dodaj swoją odpowiedź