Za dwa różne podręczniki zapłacono 28,80 zł. Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy, a drugi o 25% tańszy, to ceny obu podręczników byłyby równe. Oblicz cenę każdego z podręczników. prooszę o szybką odpowiedź z góry baardzo dziękuję ;>

Za dwa różne podręczniki zapłacono 28,80 zł. Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy, a drugi o 25% tańszy, to ceny obu podręczników byłyby równe. Oblicz cenę każdego z podręczników. prooszę o szybką odpowiedź z góry baardzo dziękuję ;>
Odpowiedź

x - jeden podręcznik y - drugi podręcznik { x + y = 28,80 { 1,25x = 0,75y { x = 28,80 - y { 1,25 (28,80 - y) = 0,75 y { x = 28,80 - y { 36 - 1,25y = 0,75y { x = 28,80 - y { 2y = 36 { y = 18 { x = 28,80 - 18 { y = 18 { x = 10,80 Odp. Jeden podręcznik kosztuje 10,80 zł, a drugi 18 zł.

28.80 podzielić  na 2 równa się 14.40 14.40 dodać 25 % równa się 18   14.40 minus 25% równa się 10.80 jeden podręcznik kosztuje 18 a drugi 10.80

Dodaj swoją odpowiedź