Quo Vadis - opisz historię miłości Ligii i Winicjusza

Pierwsze spotkanie Ligii Kalliny i Marka Winicjusza miało miejsce w domu Aulusa Placjusza i Pomponii Grecyny. Już wtedy ich serca zaczęły bić szybciej. Ligia pociągała Marka fizycznie, natomiast Kallinie imponowało to, jak on mówi, jak się zachowuje. Ligię nie obchodziło to, jak on wygląda.

Winicjusz poszedł z prośbą do Petroniusza, aby Ligię sprowadzić do pałacu Nerona. Stamtąd Ligia miałaby pójść do domu Marka. I tak się stało. Na uczcie w pałacu Nerona, Winicjusz był pod wpływem alkoholu i zachowywał się niekulturalnie. Dlatego Ligia nie chciała z nim zamieszkać. Podczas wyprowadzki z pałacu do domu Winicjusza, Ligię porwał Ursus. Marek był zrozpaczony, szukał jej, szukał, lecz nie mógł znaleźć. W odnalezieniu Kalliny pomógł mu Chilon Chilonides (znany oszust). Poszli na spotkanie chrześcijan, które odbywało się w Ostrancjum.

Winicjusz wraz z Chilonem i Krotonem śledzili Ligię. Następnie wdarli się do domu, w którym przebywała Kallina. Marek kazał Krotonowi zabić Ursusa, a sam chciał porwał Ligię. Lecz się nie udało. Ursus był silniejszy i zabił Krotona, a Winicjuszowi złamał rękę i poranił głowę. Marek został się pod opieką Ligii i chrześcijan. Wtedy zrozumiał, że kocha on ją za to, jaka jest, a nie za to, jak wygląda.

Winicjusz zaprzyjaźnił się z Ursusem. Ligia coraz bardziej kocha Marka. Winicjusz doznaje duchowej przemiany. Dużo rozmawia ze św. Pawłem i Piotrem. Ligia opuszcza dom, w którym przebywa Winicjusz. Marek bardzo tęskni za Kalliną. Chilon oznajmia mu, że wystarczy wykorzystać niewolników do zasadzki, a Ligia będzie Winicjusza. Marek wpada w gniew. Później prosi o chrzest. Marek z Ligią wyznają sobie miłość, a św. Piotr ich błogosławi.

Winicjusz staje się bardzo dobrym człowiekiem. Musi wyjechać z Neronem do Ancjum. Dostają wiadomość, że Rzym płonie. Marek nie zastanawia się, wsiada na konia i jedzie do Ligii. Neron uznaje chrześcijan za winnych podpalenia Rzymu. Odtąd zaczynają się prześladowania wyznawców Chrystusa. Ligia zostaje uwięziona, choruje i żegna się z Markiem. Winicjusz nie wie, jak może pomóc swej ukochanej. W amfiteatrze odbywają się widowiska, na których zabijani są chrześcijanie. Winicjusz zostaje grabarzem, bo tylko dzięki temu może widywać się z Ligią. Chrześcijanie są palenia (tzw. żywe pochodnie), ukrzyżowani, zagryzani przez lwy. Ligia zostaje przywiązana do tura, który biega po arenie. Ratuje ją Ursus, który skręca kark zwierzęciu. Marek Winicjusz odzyskuje ukochaną Ligię Kallinę. Razem z Ursusem opuszczają miasto. Udają się na Sycylię, gdzie żyją długo i szczęśliwie.

"O tak, drogi, jesteśmy szczęśliwi szczęściem, jakiego nic zburzyć nie zdoła, ponieważ śmierć, która dla was jest końcem wszystkiego, dla nas będzie tylko przejściem do większego jeszcze spokoju, większego kochania, większej radości."

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Zadanie z lektury Quo Vadis: 1. Opisz historię miłości Ligii i Winicjusza.

Zadanie z lektury Quo Vadis: 1. Opisz historię miłości Ligii i Winicjusza....